Обядът е второто хранене за деня, но в случая е важно не само какво ядете, но и кога.Искате ли да подобрите здравето си и да живеете по-дълго? Оказва се, че всичко, което трябва да направите, е да обядвате в определен час, съобщава регистрираният диетолог д-р Лина Бакович.
Кога трябва да обядвате, за да живеете по-дълго?
Регистрираният диетолог Лина Бакович казва, че ключовият фактор, който трябва да вземете предвид, е вашата собствена ежедневна рутина. Тя обяснява, че идеалното време зависи от нуждите на човека: например, ако се събуждате в 7 сутринта и закусвате в 8 сутринта, вашите сигнали за глад ще се появят около четири до пет часа по-късно, около 12 до 13 часа.
Този навик след обяд забързва метаболизма, сваля захарта и подобрява настроението
"Възможно е яденето на ранен обяд (скоро след закуска) да допринесе за повишен глад по-късно през деня и преди вечеря. Това може да доведе до похапване на нездравословни храни. Въпреки това, обядът по-късно може да доведе до пропускане на вечерята и следователно чувство на глад и съответно на още една закуска преди лягане", казва експертът.
"Ако искате да избегнете преяждането, трябва да планирате кога ще ядете и да ядете на равни интервали през целия ден. Планирайте обяда си 4-5 часа след закуска, ако не можете да ядете по-късно в определен ден, трябва да планирате здравословна закуска между храненията. Вместо да бързате или да ядете в движение, трябва да седнете и да отделите време за хранене. Това ще ви позволи да смилате храната си по-добре и да й се насладите повече", казва специалистът.
Лекар: Това е най-лошото време за обяд, ако искате да отслабнете, здравен съвет за деня, 8 февруари
"Трябва да нулираме биологичните си часовници - да ядем, когато тялото ни действително се нуждае от храна, а не когато имаме време. Въпреки това, видът храна, който избирате, както и размерът на порциите оказват най-голямо влияние върху вашето здраве", казва експертът.
Как включва перфектният обяд?
Здравословният обяд се приготвя по следната формула:
30% се състои от сложни въглехидрати: паста от твърда пшеница, пълнозърнест хляб и зърнени храни като кус-кус, див ориз, булгур, перлен ечемик или елда.
30% са протеини. Това е задушено, печено или варено месо, постна риба, морски дарове. Черен дроб и език, приготвени без пържене, също са отлични варианти. Ако се сервират правилно. Тези, които предпочитат растителни протеини може да заложат на задушен боб.
Останалите 40% от чинията са съставени от фибри, което означава зеленчуци. Но само тези, които не съдържат нишесте и в идеалния случай се сервират пресни.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!