Консумацията на лук не е от полза за всеки. Руският ендокринологът и диетолог д-р Анна Гончарова обясни кога този популярен продукт причинява проблеми и кога е по-добре да не се консумира. Ето какво споделя експертът за ползите и вредата от пикантния зеленчук.
Възможна вреда от лука и противопоказания за консумацията му
Според специалиста най-често трудностите при храносмилането на суровия лук възникват на фона на хронични заболявания на стомашно-чревния тракт, включително панкреатит, хепатит, жлъчнокаменна болест и други заболявания.
"Пациентите с тумори на панкреаса и черния дроб също не могат да консумират лук и чесън. Това се дължи на факта, че когато суровият лук влезе в контакт с течност и се нарушава целостта на клетъчните вакуоли, т.е. когато се обелят и нарежат главите, се образува вещество, което образува сярна киселина. Това има дразнещ ефект върху лигавиците", обяснява д-р Гончарова.
Грешката, която ще ви остави без реколта от лук
Д-р Анна Гончарова съветва тези, които забелязват неприятни симптоми след консумация на суров лук, да го изключат от диетата си.
"Лукът не е храна от първа необходимост, така че ако се чувствате зле от него, по-добре не го яжте. Но при проблем след консумацията му задължително трябва да се консултирате с гастроентеролог за задълбочено изследване на състоянието на стомашно-чревния тракт", казва специалистът.
Лекарят дава препоръки за консумацията на лук и за напълно здравите хора. Лукът се смила по-лесно, когато се вари или след каквато и да е топлинна обработка. Ако не искате да се откажете от него, можете да опитате да намалите дразнещия ефект. Например, залейте зеленчука с вряла вода, изплакнете със студена вода или го поръсете с оцет.
Засаждане на лук през април 2025: Кога е най-добре да се направи
Полза от лука
Ползите от лука са безценни. Той е склад на витамини, минерали и фитонциди, което го прави незаменим помощник за здравето. Ето какви са ползите от него:
Богат източник на витамини и минерали: лукът е богат на витамини C, B6, PP, калий, магнезий, желязо и фосфор.
Богат източник на антиоксиданти: флавоноидите и кверцетинът се борят със свободните радикали, като забавят стареенето и намаляват риска от заболяване.
Има противовъзпалително действие: лукът помага при артрит, ревматизъм и други възпалителни процеси.
Укрепва сърдечно-съдова система: лукът подобрява кръвообращението, намалява нивото на "лошия" холестерол и нормализира кръвното налягане.
Подобрява имунитета: фитонцидите в лука стимулират защитните сили на организма, като помагат в борбата с инфекциите.
Защо се слага сода при пърженето на лук?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!