За какво говори постоянно високата температура без други симптоми?

23 април 2025, 07:45 часа

Високата температура представлява характерен признак на много заболявания. Често именно по нея установяваме, че някой е болен. Но това е не съвсем правилно, понеже температурата е само болестна проява - но не тя е самата болест.

Ето какво обяснява д-р Олга Камалова:

Признаци на висока температура

Още: Каква е оптималната температура за домати в оранжерия

Ако не разполагате под ръка с термометър, следните признаци може да показват, че температурата ви се повишава:

- чувство на слабост, внезапна умора, общо болезнено състояние;

- втрисане;

- суха кожа и устни;

Още: Коя се смята за най-подходящата температура за спане

- главоболие, болки в тялото;

- загуба на апетит;

- изпотяване;

- аритмия.

Още: Колко градуса е най-добрата температура в стая през зимата

Каква температура се смята за висока?

За нормална температура обикновено е смятана 36,6°C. Но всъщност нормалната температура като медицинско понятие се простира в доста широк диапазон.

През деня температурата на тялото варира значително. Най-ниската температура се наблюдава сутрин, веднага след събуждане; а максималната – вечер, в края на деня. Разликата може да бъде някъде около 0,5°C. Физическата активност, стресът, редовното хранене, пиенето на алкохол, посещението на сауна или плаж може да повишат температурата. При жените температурните колебания са свързани още и с овулацията. Няколко дни преди нея температурата спада, а когато настъпи овулация, се повишава.

Средно за нормална бива смятана температурата между 35° и 37°C. Повишена температура над 38°C или продължителна температура близо до 38°C (субфебрилна температура) вече е причина за безпокойство.

Още: С кой компот се сваля най-бързо високата температура?

Кога повишената температура е опасна?

Високата телесна температура е несъмнен признак, че в организма се развива патологичен, болестотворен процес, най-често от възпалителен тип. Колкото температурата е по-висока, по-бързо се покачва; и ако се задържи по-дълго, значи проблемът, който я предизвиква, е сериозен. Именно затова високите температури плашат.

Междувременно, самото повишаване на температурата най-често е защитна реакция срещу инфекция. Високите температури ограничават активността на патогенните микроорганизми. При това, защитните сили на организма, се активизират: кръвообращението и метаболизмът се ускоряват, по-бързо се освобождават и антителата. Ала така се усилва натоварването на множество системи и органи: сърдечно-съдови, мускулни, дихателни. Високите температури потискат нервната система и провокират обезводняване (дехидратация). Напълно са възможни нарушения на кръвообръщението във вътрешните органи (поради съсирване на кръвта и повишен вискозитет). Ето защо дълготрайната висока температура може да бъде опасна сама по себе си.

Наложително ли е да се сваля температурата или не?

Няма нужда да бързате да свалите температурата. На първо място пациентът трябва да бъде прегледан от лекар, а после да следва неговите препоръки. Лекарят взема решения въз основа на цялостната картина на заболяването и оценката на състоянието на пациента, т. е. препоръките винаги са индивидуални.

Ала все пак, ако пациентът трудно понася температурата и тя е висока (39°C и нагоре), тогава може да вземе антипиретик, като стриктно се спазват инструкциите на опаковката.

Причини за висока температура

Който и да било възпалителен процес е възможно да предизвика повишаване на температурата. Естеството на възпалението може да бъде различно - бактериално, вирусно, гъбично. В повечето случаи температурата е съпътстващ симптом: например при отит ухото боли („потрепва") и температурата е повишена...

Температурата привлича особено внимание, когато не се наблюдават други симптоми. На фона на стандартните признаци на вирусна инфекция тя е нещо обичайно, но високата температура сама по себе си е плашеща.

Повишена температура (до 37,5-38°C) без други изразени симптоми може да се наблюдава при:

- туберкулоза;

- онкологични заболявания;

- заболявания на щитовидната жлеза;

- неврологични разстройства;

- алергична реакция (това може да е проява на индивидуална непоносимост към определени лекарства).

Естествено, има много други заболявания, които протичат с повишена температура, но те обикновено са придружени с характерни симптоми.

Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес