5 безумни мита за меда, в които (почти) всички все още вярват

23 април 2025, 10:14 часа

Медът е една от най-важните суперхрани, които всеки човек трябва да има в ежедневното си меню. Богат на антиоксиданти и полезни свойства, медът е има потенциални ползи за здравето и играе роля в много домашни средства за защита и лечение с алтернативна медицина.

Предоставяме ви обаче 5 страхотни мита за меда, в които някои хора все още вярват. 

1. Кристализиралият мед е развален мед

Съществуват много грешни разбирания, когато става въпрос за кристализация, известна също като гранулиране.

Кристализацията е естествен процес на запазване на меда. Основната причина за това явление е съставът на меда. Обикновено той съдържа естествени захари и около 20% вода. Тъй като това е наситено, глюкозата може да се отдели от водата и да образува кристали.

Въпреки това медът до голяма степен не се променя и остава също толкова вкусен. Освен това има лесни методи за декристализация на меда, ако това ви пречи. Но кристализираният мед е напълно годен за консумация, независимо какво сте чували през годините. 

2. По-тъмен мед или бяла „пяна“ означава, че медът се е развалил

Медът се предлага във всички цветове, форми и аромати. Те могат да варират в големи граници в зависимост от източника на цветния нектар, региона, почвата и климата. По-високите температури, съхранението и стареенето също са склонни да придават по-тъмен оттенък на меда и да променят вкуса му.

Що се отнася до бялата „пяна“, която се появява на върха на меда... това е просто въздух. Тази „пяна“ е резултат от малки въздушни мехурчета в меда, които излизат в горната част на бутилката/буркана. Затова следващия път, когато видите това, не изхвърляйте меда си!

Черният мед не е развален, а просто различен на цвят

3. Опасно е да се консумира мед с метални лъжици 

Това е мит от "едно време", когато от уста на уста сред домакините се е разпространявало вярването, че не трябва да ползваме метални лъжици за консумация на мед. Причината е, че медът има киселинност, която може да доведе до корозия на лъжицата. Загребването с лъжица от буркана обаче е толкова бързо, че това няма никакво влияние върху качеството на меда. 

Разбира се, лъжицата не трябва да бъде оставяна в буркана, но за хапване на няколко вкусни хапки няма никакъв проблем. 

4. Всички печели произвеждат мед 

Това е сериозен мит, в който мнозина все още вярват. Има около 20 хиляди видове пчели в света. Но от това число едва 5% правят мед, който е годен за консумация от хора. Само медоносните пчели и пчелите без жило правят достатъчно количество мед, който може да бъде култивиран. Други пчели просто произвеждат малко мед, който да помага за тяхното оцеляване в природата. 

5. Медът има срок на годност

Истината е, че медът няма срок на годност. Вярно е, че той може да изгуби аромат и/или вкус, ако не съхраняван правилно. Съставът на меда е такъв, че абсорбира влага като гъба, затова е важно да го съхраняваме както трябва. Ако се съхранява правилно, медът запазва своите полезни свойства, аромат и вкус много по-дълго от "срока на годност", който трябва да бъде поставен поради законови причини. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Иво Вецев
Иво Вецев Отговорен редактор
Новините днес