За колко време минава секнат кръст?

24 април 2025, 08:45 часа

Кризите с болки в кръста обикновено варират по времетраене и интензивност. Острата болка може да продължи 4 до 6 седмици, докато хроничната в тази област - цял живот.

Д-р Фелипе Калмон обяснява този проблем тук

Има много причини, които могат да предизвикат болка в кръста, известна още като лумбална болка. Основен проблем обаче все още е постуралният: повечето хора имат неправилни навици, когато става въпрос за стойка.

Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?

Въпреки това, други фактори също може да бъдат идентифицирани като причини за развитието на болка. Сред тях можем да подчертаем възпаление, инфекции, остеоартрит, заседнал начин на живот, дискова херния и дори емоционални проблеми, като тревожност и стрес.

Болката в кръста се появява в долната част на гръбначния стълб, наричан още лумбален гръбнак. Тя е доста често срещана във всяка възраст и е известно, че засяга около 80% от населението според Световната здравна организация (СЗО). Сред основните причини за този проблем са напреднала възраст, лоша стойка, затлъстяване, повтарящи се интензивни усилия като, например, при извършване на физически дейности.

Въпреки това, дори негативни емоции като стрес на работното място могат да бъдат отключващ фактор за състоянието, защото когато сте нервни, мускулите ви страдат от спазми.

Как можем да класифицираме болките в кръста?

Още: 7 ефективни начина за облекчаване на болките в гърба

Остра болка (разговорно наричана „сецване“): появява се внезапно, най-често след определен вид движение и обикновено продължава около 6 седмици.

Подостра (наричана още субакутна) болка: продължава между 6 седмици и 3 месеца.

Хронична болка: интензивна и постоянна болка. Може да продължи повече от 3 месеца или дори цял живот;

Референтна болка: състои се от болезнено усещане, което преминава от една точка в друга, като например от гърба към задните части.

Още: С това мощно природно средство ще забравите за болките в кръста

Кризата при сецване с остра болка в кръста може да продължи от 4 до 6 седмици, като времето ще варира в зависимост от причината и интензивността на болката.

Някои навици като затлъстяване, заседнал начин на живот и интензивно и повтарящо се натоварване са рискови фактори. В допълнение, болката в долната част на гърба може да бъде предизвикана от други заболявания като възпаление и инфекции, дискова херния, остеопороза, остеоартрит, артрит и други.

Какво причинява болки в кръста?

Основните причини за болки в кръста са:

- наднормено тегло;

- неадекватна поза;

- стрес;

- заседнал начин на живот;

- прекомерни физически натоварвания;

- дискова херния;

- неправилни резки движения;

- стеноза на лумбалния канал.

Как да предотвратим болките в долната част на гърба?

Гръбначният стълб е централната ос на човешкото тяло и е отговорен за две основни функции в него: поддържане на корпуса и подвижност. Затова структурите, които изграждат гръбначния стълб (прешлени и междупрешленни дискове), са подложени на голям натиск и това претоварване може да причини болка, а с течение на времето и износване на тези структури. За да се предотврати това, от съществено значение е пациентът да укрепва и разтяга мускулите, разположени в гръбначния стълб и корема, тъй като те са тези, които помагат на структурите на гръбнака да поддържат тежестта на тялото, намалявайки натиска върху него.

Ето защо навиците за поддържане на тялото активно, редовните физически упражнения, постоянното внимание към добрата стойка, съчетани със здравословна диета, са ефективни методи за предотвратяване на болки в долната част на гърба.

За пациенти, които вече са страдали от подобни болки, лечението с физиотерапия или RPG-сесии могат да бъдат ефективни за предотвратяване на нови пристъпи. В случаи на болки в кръста лечението, което вашият лекар може да предпише, е използването на лекарства като мускулни релаксанти; аналгетици или противовъзпалителни средства за облекчаване на болката също могат да помогнат в дните на остра криза.

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес