Израел е много притеснен от растящото влияние на Турция в Сирия и използва част от религиозните малцинства като свое оръжие. В същото време Иран обвинява Анкара, че е свалила диктатора Башар Асад, подкрепян от Техеран и Москва, и е заела вакуума при изтеглянето на иранските сили. Тези сложни процеси обясни в Студио Actualno журналистът и университетски преподавател Мохамед Халаф и даде прогнози за развитието им.
Още: Сблъсък между Турция и Израел в Сирия става все по-реален сценарий
Парадокс: Израел лобира в САЩ руските бази в Сирия да останат
"Има данни, че Турция иска да прави няколко военни бази, да замести Иран", припомни той. "Турция казва, че иска да помага в създаването на нова професионална сирийска армия. Израел пък счита това за голяма заплаха за своята национална сигурност, затова лобира в САЩ да останат руските военни бази. Затова Нетаняху (премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, бел. ред.) обяви, че иска да защитава националните малцинства в Сирия, и предлага защита на друзите – в районите на юг, които граничат с Израел. Не е тайна, че ръководителите на друзите имат симпатии към Израел, защото в Израел има много друзи и те имат всички права. Считат, че е много по-добре да бъдат с Израел, отколкото с централната власт на Сирия", коментира Мохамед Халаф.
Снимка: Actualno.com
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
"Ще имаме нова ислямска държава в този регион. И това е много лошо, защото Сирия не е Афганистан – тя има много етнически и религиозни групи. В „Хаят Тахрир аш-Шам“ (бунтовниците, свалили Асад) пък има много чуждестранни бойци – чеченци, китайци, от Палестина, Либия, Ирак, Египет, Тунис. И тези хора нападат сбирки на различни религии, дори на мюсюлманите суфити", заяви университетският преподавател и специалист по Близкия изток. По думите му, сирийският президент Ахмед ал-Шараа на практика сам диктува събитията и не търси хората, които са били срещу Башар Асад. "Страхувам се всички тези процеси да не доведат до конфликти, защото в един момент нещата стават непоносими", смята той.
Още: Сектата на Асад и отмъщението: Какво се случва с алауитите и новото клане в Сирия?
Назрява проблем между Иран и Турция
"В момента назрява проблем между Иран и Турция заради Сирия – иранците обвиняват турците за това, че са свалили Башар Асад и са изгонили техните хора. Две държави имат дълга ръка в Сирия – финансовата ръка е Катар, тя дава помощта на новите управляващи. А Турция де факто управлява чрез Ал-Шараа. Имат и други хора в неговата коалиция, имат свои организации като Сирийската национална армия, която Ердоган създаде, финансира и въоръжава", припомни Халаф. Той коментира и колко важно е как ще приключат преговорите на Доналд Тръмп с Иран за ядрената програма на Техеран: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп.
Снимка: Getty Images
Готви се нещо срещу хутите
Налице са и засилени атаки срещу прокситата на Иран в Йемен – хутите, както стана ясно и от изтеклите чатове в Signal на висши членове на американската администрация, които предизвикаха истински скандал. "Щатите са решени да ги унищожат, но само с военна авиация не става. Трябва да следим дали те (хутите, бел. ред.) все още могат да блокират плаването и да изстрелват ракети по американските кораби. Ако има още такова нещо, тази американска кампания ще продължи дълго време", прогнозира Мохамед Халаф.
Според него властта в Йемен готви удар срещу бунтовниците хути. "Има индикации, че се подготвят вътре нещата в Йемен от националната армия заедно с една друга част, финансирана от ОАЕ, която се казва „Гигантите“. Това са много силни войници, едри мъже, които са елитни части. Казват, че в момента се подготвят. Когато вече са изтощени хутите, те ще нападнат и ще ги оставят в района, където са техните племена", заяви Халаф.
Гледайте още много интересни детайли във видеото: защо палестинците масово протестират срещу "Хамас"; как Нетаняху стана модерен диктатор; Европа не закача Ердоган след ареста на Имамоглу, защото от него зависи отбраната на континента?
Водещ: Мирослав Димитров