"България излиза от една зона на комфорт. Папа Франциск, освен че споделяше, че баба му го е захранила с българско кисело мляко, със сигурност е помогнало да има поглед към нашата страна и да избере да дойде в България като поклонник на мира и да дава България като пример за страна, в която има мир. Тази зона на комфорт лесно се лъжем, че ни е даденост, а трябва да се борим за нея".
Това коментира пред БНР бившият посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г. Богдан Паташев. По думите му българите можем да запомним папа Франциск като поклонник на мира, а едно от посланията, които може би ще оставят трайна следа като спомен за папа Франциск, е прошката и милосърдието:
"Папа Франциск имаше желание да обясни на всички, че Бог е милосърден и прощава на всички. С това послание отиваше до перифериите. Предполагам, че новата администрация на Ватикана няма да се фокусира само на това, но със сигурност ще има някакво продължение. Много врати бяха отворени. Със смелостта си да прави реформи наистина отвори много нови страници".
Още: "Записа датата в календара си": Папа Франциск е щял да посети България още веднъж
Папата се държеше много открито, отбеляза още Богдан Паташев: "Всячески се опитваше да бъде на една ръка разстояние до всички. Това беше неговата линия - да бъде по човешки близо до хората, а не като човек, издигнат на пиедестал на позицията като папа". Той напомни и желанието на папата да бъде погребан скромно - така, както и живя. Според него волята му ще бъде уважена. Той предполага, че папа Франциск е оставил някакви напътствия за това как да бъде изпратен.
Снимка: Getty images
Още: Как се избира папа: Дипломатът Богдан Паташев с детайли около конклава отвъд прожекторите (ВИДЕО)
Бъдещето на църквата
Църквата винаги се е опитвала да остане дистанцирана от силите на времето, изтъкна също Паташев, според когото и сега Църквата ще е фокусирана върху това как да запази баланса, без да бъде интерпретирана погрешно и да бъде въвличана от едната или другата страна. Но този баланс се пази много трудно, уточни той.
"Тези послания много често не са разбирани или всяка една от страните очаква Църквата да заеме нейната страна". Паташев отбеляза, че огромна част от кардиналите, които в момента ще избират новия папа, са избрани от него, което ги свързва с неговите послания, поведение и политика. Той направи много кардинали от Азия, напомни той и изрази очакване за още много нови изненади. "Зависи какъв ще е изборът на кардиналите, накъде ще насочат вниманието".
"Много дразнеше кардиналите с това, че не назначаваше кардинали на големите европейски градове. Тези реформи дразнеха, но имаше една много категорична линия за отваряне към новост", коментира бившият ни посланик във Ватикана. Паташев припомни, че папата е подлагал на стрес цялата администрация. По думите му обаче сега администрацията на католическата църква е готова да реагира по-бързо и адекватно на предизвикателствата на съвремието ни.
Той посочи, че в рамките на 2 седмици ще трябва да бъде свикан конклавът. Според него дискретността ще остане. Идеята на тайнствеността е светът да не влияе на избора на папа, обясни Паташев. "Тази дискретност вярвам, че ще остане все още, тъй като с векове е извоювана. Не вярвам, че с лека ръка ще бъде махната".
Богдан Паташев смята, че новият папа отново няма да е европеец. "От друга страна е логично да има връщане към Европа, за да може да се подредят отново редиците и да се планират бъдещите ходове и движения по отношение на някакви политики за разпространение на вярата", изказа мнението си той. По думите му папата е показвал и пристрастия - към някои лидери се отнасяше по-сърдечно, към други - по-хладно: "Не знам дали в момента някой би могъл да повлияе. Не бих казал, че има лостове, с които могат да повлияят на кардиналската колегия".
Още: Публикуваха първите посмъртни снимки на папа Франциск (СНИМКИ)