Броят на случаите на заболяването, което причинява загуба на памет и промени в обичайното настроение, се повишава значително през последните години, като към днешна дата от него страдат 44 милиона души на Земята. Увеличението е с цели 8 милиона само за 3 години, сочат статистическите данни.
Към 2015 г., на всеки четири секудни някой човек по света бива диагностициран с деменция. Ако заболяваемостта продължи да нараства със същите темпове, до 2050 г. броят на болните от деменция в глобален мащаб ще се увеличи до 135 милиона души.
Развитие и симптоми
Деменцията, за съжаление, е прогресивно и необратимо заболяване, срещу което все още няма лек. Един от най-честите симптоми е загубата на памет, рязката промяна в настроението и все по-затрудненото общуване с околните. Заболелият не може да изпълнява сам ежедневните си дейности и с развитието на болестта чуждата помощ става все по-належаща.
Най-често срещаната форма на деменция е тази на Алцхаймер.
Къде по света хората са най-засегнати?
Най-засегнатите от заболяването са хората, живеещи в териториите на Източна Азия и субсахарната част на Африка.
Според последните изследвания, 62% от страдащите от деменция живеят в страните, в които населението разполага предимно с ниски и средни доходи. Очаква се случаите на деменция през идните десетилетия да се увеличат най-много именно в тези страни. Това се дължи най-вече на лошата социална сигурност, лошото качество на държавните услуги и изобщо на ограничената грижа от страна на държавата към населението.
Как можем да се предпазим от деменция?
Рискът от деменция може да бъде понижен с около 10% при спиране на тютюнопушенето, повишаване на физическата активност, понижаване на високия холестерол и при цялостно укрепване на здравето.
Умствената активност, според някои научни изследвания, значително понижава риска.
Използвани източници: BUPA – an international healthcare group; Alzhaimer’s Disease International; The Global Voice of Dimentia.
Автор: Теодор Спасов