За да е полезна сланината, тя трябва да се консумира в строго ограничени количества, съобщава д-р Наталия Балан. Експертът споделя какво количество от този продукт можете да изядете на едно хранене, без да навредите на здравето си.
Как да ядем сланина правилно?
Диетологът препоръчва сланината да се консумира отделно от другите храни. Приемливо е да комбинирате сланина с билки, пресни краставици и маруля. Тя не трябва да се консумира в големи количества. Можете да ядете не повече от 50 грама наведнъж.
Лекар: Това е най-важното правило при яденето на сланина
Най-здравословната сланина е леко осолена. Тя не трябва да се подлага на силна термична обработка. Ако имате стомашно-чревни заболявания или сърдечни проблеми, по-добре е да избягвате да ядете свинска мас.
Специалистът споделя, че сланината е хранителен продукт, който представлява твърда подкожна животинска мазнина (обикновено свинска), отложена в животните в периода на интензивното им хранене, като резерв в тялото на животното, състояща се главно от липиди.
Животинските мазнини са необходими на организма и не трябва да ги изключвате напълно от диетата си. Един източник на такива мазнини може да бъде свинската мас, но много хора я изключват от диетата си, смятайки, че е вреден продукт.
Доктор Екатерина Волкова напомня защо все пак си струва редовно да ядете сланина. Например, тя е богата на мастноразтворими витамини, съдържа омега-3 ненаситени мазнини и осигурява много енергия. Помага и при нарушения на жлъчния поток.
"Не се страхувайте, че тя ще повиши нивата на холестерола", казва специалистът. Според лекаря само 20-30% от холестерола зависи от храненето, а нивото му до голяма степен зависи от функционирането на черния дроб. Основното нещо е да ядете сланина умерено, така че можете спокойно да си позволите около 20-30 грама на ден. Освен това през първата половина на деня е препоръчително да ядете сланина, а хлябът е по-добре да се избягва.
"Трябва да се внимава с пушената сланина, особено от хора със заболявания на бъбреците , панкреаса, черния дроб или жлъчния мехур . При пушене продуктът става по-тежък и солен, така че трябва да се консумира по-рядко. Също така не трябва да съхранявате сланина във фризера дълго време: тя може да загуби вкуса си. При стайна температура сланина се разваля само за няколко часа", казва още специалистът.
Кой може и трябва да яде сланина?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!