Проведени в миналото проучвания показват, че консумацията на преработени меса - като наденички, колбаси, салами и бекон - може да увеличи риска от редица здравословни проблеми, включително диабет тип 2, сърдечни заболявания и ракови заболявания. Предишни изследвания също така показаха потенциална връзка между консумацията на преработени меса и повишения риск от неврологични заболявания като деменция и когнитивен упадък.
Учени от болницата „Бригам енд уанс хоспитал“ в Бостън допълват тези изследвания с ново проучване, според което хората, които консумират повече преработено червено месо, са по-застрашени от развитие на когнитивен упадък и деменция, отколкото тези, които консумират малко червено месо.
„Важно е изследователите да продължат да проучват как това, което ядем, влияе върху здравето на мозъка, защото диетата е модифицируем рисков фактор, който предлага значителен потенциал за превенция на деменцията и подобряване на когнитивното здраве“, казва д-р Юхан Ли, магистър по медицина.
„Предвид нарастващото глобално бреме на деменцията и липсата на лечение, разбирането на връзката между храненето и здравето на мозъка може да помогне за разработването на основани на доказателства насоки за хранене“, каза той.
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Изследователите също така са установили, че заместването на една дневна порция преработено месо с порция ядки, бобови растения, риба или пилешко месо е помогнало за намаляване на риска от деменция.
Високата консумация на преработено месо увеличава риска от деменция с 13%
За целите на това проучване изследователите набират повече от 133 000 участници, като в началото на проучването средният им брой е 49 души, които не са били диагностицирани с деменция. Участниците в проучването са били проследявани в продължение на 43 години, като на всеки две до четири години са били помолени да попълват хранителен дневник.
Още: Научно доказано: Как ежедневната консумация на зехтин влияе на тялото ви
Участниците са разделени на три групи в зависимост от консумацията на преработено месо:
- ниска група, която е консумирала обикновено по-малко от 0,10 единици на ден
- средна група, която е консумирала между 0,10 и 0,24 единици на ден
- висока група, която е консумирала 0,25 или повече единици на ден
При анализа изследователите установяват, че участниците в проучването от групата с висока консумация на преработено месо са имали 13% по-висок риск от развитие на деменция в сравнение с тези от групата с ниска консумация.
„Това откритие подчертава значителното влияние на хранителните навици върху здравето на мозъка и предполага, че консумацията на преработено червено месо е модифицируем рисков фактор за деменция. То подкрепя по-широките усилия в областта на общественото здраве за насърчаване на по-здравословни хранителни модели за когнитивно здраве и превенция на заболявания и допринася за разработването на насоки за хранене“, казва Ли.
Още: 9 супер храни за борба с високото кръвно: Тайната на здравето е в чинията ви
Когато става въпрос за непреработено червено месо - като говеждо, агнешко и свинско - изследователите не откриват разлика в риска от деменция между тези, които ядат средно по-малко от половин порция на ден, и тези, които ядат една или повече порции всеки ден.
Преработеното месо увеличава субективния риск от понижаване на когнитивните способности
Ли и неговият екип са разгледали също така как яденето на преработено месо може да повлияе на субективната когнитивна функция на човека, т.е. на това колко добре човек възприема своите когнитивни способности.
Изследователите установяват, че участниците, които са консумирали средно 0,25 или повече хранения всеки ден от преработено червено месо, са имали 14% по-висок риск от субективен когнитивен спад.
Още: 6 лесни и достъпни домашни средства за борба със запека
„Подобно на констатациите за деменция, този резултат за субективен когнитивен спад подкрепя и по-широките усилия в областта на общественото здраве за насърчаване на по-здравословни хранителни модели за когнитивно здраве и превенция на заболявания и допринася за разработването на насоки за хранене“, обяснява Ли.
Освен това, тъй като субективният когнитивен упадък често служи като ранен индикатор за потенциални бъдещи когнитивни нарушения или деменция, справянето с диетичните фактори, свързани със субективния когнитивен упадък, предлага възможност за забавяне на прогресията до по-тежки когнитивни състояния“, добави той.
Още: Консумацията увеличава риска от деменция
Замяната на преработено месо с ядки и риба намалява риска от деменция
Изследователите също така провериха какво може да се случи с риска от деменция при участниците, ако една дневна порция преработено червено месо се замени с порция ядки, бобови растения, риба или пилешко месо.
Учените установяват, че замяната на преработеното месо с ядки и бобови растения е свързана с 19% по-нисък риск от деменция, с риба - с 28% по-нисък риск, а с пилешко месо - с 16% по-нисък риск.
„Констатациите за ефекта на замяната показват потенциала на промените в храненето за намаляване на риска от деменция. Тези данни могат да послужат и за насока на препоръките за хранене“, казва Ли.
Още: Лекар: Тези симптоми издават, че имате деменция без да подозирате