Много проучвания доказват ползите за здравето от пиенето на кафе. Но времето от деня, в което го консумирате, може да увеличи значително риска от заболявания като диабет, високо кръвно налягане и наддаване на тегло.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Кога и как не трябва да се пие кафе?
Започването на деня с чаша силно кафе е импулсивен навик за мнозина. Кафето е стимулант, който помага на човек да се чувства по-бодър в предстоящия ден.
Но консумацията на кофеин на празен стомах причинява редица здравословни проблеми.
За железен имунитет винаги пийте кафето с това
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Един от негативните, свързан с пиенето на кафе по това време, е че то стимулира производството на кортизол, известен като хормона на стреса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Кортизолът се произвежда от надбъбречните жлези и помага за регулиране на метаболизма, кръвното налягане и нивата на кръвната захар. Въпреки това, хронично високите му нива могат да причинят здравословни проблеми, включително загуба на костна маса, високо кръвно налягане, диабет тип 2 и сърдечни заболявания.
"По-високите нива на кортизол също така повишават нивата на инсулин, което води до инсулинова резистентност. Излишъкът от кортизол може да доведе до последствия като наддаване на тегло, проблеми със съня и нарушен имунен отговор", споделя д-р Ерим Чаудри пред Men's Health Platform.
Кардиолог: Това е най-доброто кафе за сърцето и кръвоносните съдове
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
"Въпреки че много от нас разчитат на силно кафе, за да започнат деня си, проучванията показват, че пиенето на кафе на първо място може да има отрицателно въздействие върху контрола на кръвната захар. Тези, които разчитат на кафето да ги ободри след лош сън през нощта или да намали умората им през деня, намаляват способността на тялото им да понася захарта, консумирана след закуската. Това може да провокира рискови фактори за диабет и сърдечно-съдови заболявания", допълва още експертът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!