При оптимални условия за функцията на червата могат да се избегнат опасни заболявания. Д-р Маура Корсети от университета в Нотингам споделя, че те включват хранене, управление на стреса, контролиран прием на антибиотици и редовно изхождане, цитирана от изданието The Guardian.
4 правила за здрави черва
Наблюдавайте диетата си - здравето на червата зависи от чревния микробиом – огромна популация от бактерии. Диета, богата на фибри, е важна за здравето на чревното здраве, тъй като тези бактерии разграждат фибрите до вещества, които имат противовъзпалителни свойства.
Кои са най-вредните храни за дебелото черво?
Редовно изхождане - чревната активност обикновено е висока, когато се събудите и след всяко хранене, особено след закуска, отбеляза доктор Маура Корсети от университета в Нотингам.
Намалете стреса с упражнения - по време на стрес, нервите, които покриват червата ви, отделят невротрансмитери, които могат да предизвикат възпаление, обяснява експертът.
Физическата активност помага за намаляване на стреса и ускорява преминаването на храната.
“Приемайте антибиотици само когато наистина се нуждаете от тях. Антибиотиците могат да бъдат жизненоважни за елиминирането на инфекциите, но струват много, защото нарушават баланса на бактериите в червата, убивайки добрите”, съветва експертът.
Причини за чревни заболявания
Чревните заболявания могат да имат различен характер: инфекциозни, двигателни, имунни, туморни, алергични.
Основни причини:
- Наследственост. Склонността към чревни заболявания може да се предава на генетично ниво.
- Инфекции. Чревните инфекции се отнасят до цяла група заболявания, най-безвредното от които е хранителното отравяне. Особено опасни са холерата, коремният тиф и салмонелозата. Чревните инфекции могат да бъдат бактериални или вирусни. От устата микробите навлизат в стомаха, а след това в червата, където започват да се размножават интензивно. След навлизането на микробите в тялото започва асимптоматичен инкубационен период, който може да продължи до два дни.
- Паразити. Най-известните им „представители“ са глистите.
- Алергии към различни храни. По-често се появява при деца. Например за млечни продукти или цитрусови плодове.
- Небалансирана диета. Пикантната, сурова храна причинява ентерит и колит. Честата консумация на млечни продукти и въглехидрати (тестени изделия, бял хляб) може да предизвика запек.
- Тютюнопушене и алкохол. Те ограничават доставката на кислород в необходимото количество до стените на червата.
- Свръхактивност на имунната система. Понякога, по време на борбата с вируси и бактерии, имунните антитела унищожават не само тях, но и чревните стени.
- Лекарства. Антибиотиците влияят негативно на чревната микрофлора, нарушавайки усвояването на хранителните вещества.
- Липса на физическа активност.
- Стрес. Тъй като мозъкът и червата са в постоянно взаимодействие, стресът може да повлияе негативно на усвояването на хранителните вещества.
- Наднормено тегло.
- Недостиг на течности. Може да доведе до запек.
- Увреждане на съседни органи. Например, ако човек е хронично болен от гастрит, патологията може да се разпространи в червата, причинявайки гастроентерит.
- Токсични вещества. Работата на лигавицата, по-специално, се нарушава от арсен, фосфор и олово.
Лекар: С тази евтина подправка червата ви ще работят като часовник
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!