Афтите в устата могат да направят храненето и говоренето истинско предизвикателство. Тези повърхностни рани, които се появяват на устната лигавица, могат да се развият в различни части на устата, като венците, бузите, езика и небцето. Д-р Санто Андре, специалист по одонтология, ни предупреждава, че въпреки че повечето афти изчезват след няколко дни, тяхната редовна поява може да бъде признак за по-сериозни заболявания.
Още: Кардиолог: Този алкохол регулира високия холестерол
Още: Здравен съвет за деня, 29 декември: Лекар: Яжте сланина така, за да се предпазите от атеросклероза
Причини за поява на афти
Въпреки че все още не са изяснени изцяло, афтите не са заразни, но могат да се появят или влошат под влиянието на различни фактори. Такива фактори включват зъболекарски апаратури, определени храни като ядки и цитрусови плодове, хормонални промени, прием на определени лекарства и стрес.
Излекувайте лесно и бързо афтите, с тези природни средства!
Лечение на афти
В повечето случаи, афтите не изискват специално лечение и изчезват сами. В случай на силен дискомфорт, могат да бъдат използвани аналгетични мехлеми от аптеката, а при дефицит на витамини и минерали съответните добавки за тяхното набавяне. Домашни средства като гаргари със солен разтвор и нанасяне на лед върху афтите може също да помогнат.
Още: Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден
Профилактика на афтите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Витамин C - как се отразява на сърцето и кръвното
Основният начин за предотвратяване на афтите е правилната орална хигиена. Използването на мека четка и конец за зъби, бавното дъвчене, редовната проверка на протези и избягването на храни, които могат да предизвикат дразнене, са ключови.
Как да лекуваме афти с природни средства?
Хранително меню при афти
При наличие на афти, важно е да се избягва консумацията на кисели храни, ядки, семки и препечен хляб. Препоръчителни са меки плодове и зеленчуци, като краставици, зеле, сладки чушки, боб, леща и картофи. Избягвайте кисели ябълки, люти чушки и пикантни храни.
Още: Кефир: Как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици
Афтите в устата могат да бъдат неприятни, но с правилна грижа и подходящо хранене, можете да ускорите процеса на възстановяване и да предотвратите повторното им появяване. Запомнете, че при продължаващи проблеми или редовни случаи на афти, консултирането със здравен специалист е от съществено значение.