"Не целим индоктринация, а запознаване, образоване – вярата е нещо лично". В това увери партиарх Даниил предвид големия обществен шум относно въвеждане на нов предмет в училище, който касае добродетелите и религията. Пред БНТ патриархът обяви, че е бил "пионер, бил съм и в комсомола" и затова разбирал тези, които не приемат Църквата и мислят различно. По думите му, можело такива родители да запишат децата си в профил "Етика" - най-висшият свещеник на България говори за бъдещия предмет като за нещо, което ще е задължително – Още: Русия не тормози ли украинците? Не е в това въпросът, друг е според българския патриарх
Припомняме, че от МОН изрично казаха, че все още няма официална концепция за новия предмет и такава се чака най-рано на 8 май. С други думи, вече има лобиране и защита на интереси още преди да има концепция, което поставя въпросът как ще изглежда бъдещата концепция, щом натискът от различни страни е налице сега - Още: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)
Вярата или религията е спасението?
По думите на патриарха, още от 90-те години на XX век за Светия синод било приоритет в училище да има предмет за вероучение, религия. "Всяка беда за човека започва от отдалечаването ни от Бога", настоя Даниил. И добави, че имало "толкова примери от западни държави, постигнали висок стандарт", защото това било само материално облагодетелстване. Интересното е, че патриархът не даде пример с развитието на изток, но е сигурен, че ако искаме да разрешим проблеми като престъпленията, трябва да се обърнем към религията, защото подрастващите не били чували, че имало друг начин на живот – Още: В Русия: Комунистите предложиха 800 млн. рубли за щети от чудовищно наводнение, не се прие
Патриархът е уверен и, че предвид разширяване на възможностите да се обучават хора, бързо ще се осигурят достатъчно на брой учители, които да преподават в училище за религия и добродетели.
Още: Добродетели, етика, религия, индоктриниране: От първи клас, така ли ще е?
"С какво е известна Църквата – едва ли не някакви злободневни неща. Във всяка една институция може да се покажат такива примери. Единствено и само любовта може да приведе в единство, това е, което може да ни обедини – вяра, надежда и любов. Без вярата не можем да достигнем тази любов", заяви патриархът относно реномето на Българската православна църква като институция.