Нов скандал разгаря спора за въвеждането на предмет по религия и добродетели в училищата. Писмо от Синдиката на българските учители (СБУ), което препоръчва на преподавателите да се включат в подписка в подкрепа на новия предмет, предизвика остри реакции сред родители и организации, защитаващи правата на децата. Основният въпрос, който възникна, е дали учителите не се принуждават да заемат позиция по темата.
Кой е написал писмото?
Според информация на NOVA, писмото е изпратено до хиляди учители в цялата страна, като в него са упоменати имената и имейлът на образователния министър Красимир Вълчев, въпреки че то не е инициирано от Министерството на образованието и науката. Оказва се, че автор на писмото е председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, която категорично отрече да е имало каквато и да е принуда. "На никого от учителите не е опиран нож, за да я подпише", заяви Такева пред NOVA. Според нея учителите трябва да подкрепят идеята, защото "изучаването на добродетели и религия е част от познанието".
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
На противоположния полюс стои Националната мрежа за деца, чийто изпълнителен директор Георги Богданов определи идеята като абсурдна. "Абсолютна лудост е дете, което е излязло от детската градина, да учи религия", категоричен е Богданов. "Това е една политическа поръчка, която се изпълнява в пълна сила. Това, което правят синдикатите, е изключително вредно. Това противопоставяне между деца, родители и учители е изключително неприятно", коментира той. "Вместо да учат гражданско или здравно образование, социално и емоционално учене, ние налагаме догми в училището", казва Богданов.
МОН се дистанцира от инициативата
От екипа на министър Красимир Вълчев се разграничиха от инициативата на синдикатите. "Уважаваме правото на всяка организация да изрази своята позиция. Подобни инициативи не са съгласувани с МОН и могат да бъдат разглеждани само като част от обществените реакции, които ще бъдат взети предвид при вземането на решения по темата", се казва в официална позиция от ведомството.
Още: "Нашата мила родина е една голяма пералня за пари": Църквата и средствата за учебници по религия
На 8 май предстои представяне на концепция за новите учебни предмети, които се предлага да бъдат въведени най-рано от учебната 2026/2027 година. За същата дата се очаква и първият протест срещу идеята за религия в училище. На този фон, според участници в дебата, вече 7-8 хиляди души са се подписали в подписка против въвеждането на предмета.
Готви се голям протест
За 15 май пък се организира нов протест. "Училището не е църква" - с този наслов се организира демонстрация на родители, несъгласни с идеите на Министерството на образованието и науката (МОН) да въведе часове по религия и добродетели, които ще учат не толкова на християнство, колкото "на добро", както се изразяват авторите на идеята. Протестното шествие набира популярност в социалните мрежи (ТУК).
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
"Всички заедно излизаме на протест, за да защитим светския дух на българското училище - мястото, където всяко дете трябва да получи знание без натиск и разделение. Против сме въвеждането на задължително религиозно обучение, което грубо нарушава конституционния принцип за отделяне на религията от държавата и поставя под въпрос свободата на мисълта и избор", пишат организаторите.
Още: Учениците да учат религия в "Исторически парк" - скандалите и важното в мрежата на 8 април