Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето

28 април 2025, 11:13 часа

Съдържание:

Белият равнец (Achillea millefolium) е едно от най-разпознаваемите растения в българската флора, което освен с красотата си, впечатлява и с богатите си лечебни свойства. В тази статия ще разгледаме подробно характеристиките, приложението и фармакологичните свойства на белия равнец, както и начините за неговото използване в съвременната и народна медицина.

Описание и характеристики на белият равнец

Белият равнец е многогодишно тревисто растение с дълго, тънко, жълтеникаво пълзящо коренище. Листата са два пъти пересто разчленени, с малки линейни заострени дялове, понякога космати. Цветните кошнички са малки, бели, по-рядко бледорозови, с керемидена обвивка. Кошниците се събират в щит. Крайните цветове в кошничките са псевдоезичести, женски, централните са тръбести, бифидни. Височина 20-100см.

Още: Билките, които се берат през месец май - пълно ръководство

  • Време на цъфтеж

Обикновеният бял равнец цъфти от края на май до август, благородният - през юни - август.

  • Хабитат

Обикновеният бял равнец расте навсякъде по ливади, склонове, горски поляни, горски ръбове и градини, по пасища и край пътища.

Още: Жълтият кантарион: Лек за много болести, но не за всеки

Фармакологични свойства

Билката бял равнец има кръвоспиращо и противовъзпалително действие. При експерименти запарка от билката, както и сокът от растението ускоряват съсирването на кръвта.

Противовъзпалителните свойства на белия равнец най-вероятно се дължат на действието на етеричното масло, което съдържа хамазулен, известен като активно противовъзпалително средство. Възможно е противовъзпалителният ефект да е свързан с танините, открити в белия равнец.

Приложение на белият равнец

Още: Дафиновият лист – от саксията до кухнята и аптечката

Белият равнец е древно лечебно растение. Отдавна се използва широко в народната медицина.

Растението има стягащи, диуретични, потогонни свойства и спомага за правилния метаболизъм. Стимулира апетита, повишава дейността на храносмилателните жлези и подобрява храносмилането, увеличава производството на мляко при кърмачки.

Белият равнец се използва като кръвоспиращо средство при локално кървене - кръвотечение от носа, зъбобол, леки рани, ожулвания, белодробни и маточни кръвоизливи, миоми, възпалителни процеси, метропатии, хемороидални кръвоизливи; при заболявания на стомашно-чревния тракт - колит, пептична язва. Препоръчва се и при възпаление на пикочните пътища.

В научната медицина препаратите от бял равнец се използват и при заболявания на стомашно-чревния тракт (гастрит, пептична язва), като стимулатор на апетита и като кръвоспиращо средство.

Още: Глухарчето – еликсир на живота от корена до цвета

В народната медицина белият равнец е част от основната билкова смес за лечение на белодробна туберкулоза. Билката бял равнец е съставна част на чайове за апетит, стомах и против хемороиди, продавани в аптеките.

Начин на приложение

  • 1 супена лъжица суха билка бял равнец се запарва 1 час в затворен съд в 1 чаша вряща вода, прецежда се. Приемайте по 1 супена лъжица 3-4 пъти на ден преди хранене.
  • Смесват се 0,15 г прах от листа от бял равнец и 0,15 г прах от листа от коприва. Приемайте по 1 прах 3 пъти на ден преди хранене като кръвоспиращо и противовъзпалително средство.
  • 2 супени лъжици суха билка бял равнец се запарват за 1 час в затворен съд в 1 ½ чаша вряща вода. Използва се за измиване на порязвания и рани, за изплакване на устата и за клизми при хемороиди.
  • 3-4 супени лъжици пресни или сухи листа се заливат с вряща вода и се увиват в марля. Използвайте подложките като болкоуспокояваща лапа.

Вътрешната употреба на бял равнец, като отровно растение, изисква повишено внимание. Дългосрочната употреба на растенията и приемането на големи дози причинява световъртеж и кожни обриви.

Още: Слънчевото цвете - плевел за едни, полезна билка за други

Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите от вашия лекар и не е предназначена да покрие всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Тази информация може да не отговаря на вашето специфично здравословно състояние. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес