Глухарчето е една от най-полезните пролетни билки. Използва се за приготвяне на салати, тинктури, чай и дори на напитка, която може да замести кафето. Руският диетолог д-р Тяна Фиалкова споделя за полезните свойства на чая от глухарче, както и как правилно да приготвите и да приемате тази лечебна напитка.
Чай от глухарче: полезни свойства и правила за прием
Експертът изброява следните положителни ефекти от пиенето на този чай:
- намалява подуването и процесите на ферментация в червата;
- стимулира апетита, като всички горчиви билки, чрез активиране на изтичането на жлъчката;
- стимулира производството и отделянето на жлъчка;
- стимулира дейността на панкреаса;
- подобрява състоянието на нервната система;
- действа като лек диуретик, премахва пясъка от бъбреците;
- активира чревната функция и помага при запек;
Колко време трябва да се пие чай от глухарче, за да може да подейства ефективно?
Д-р Фиалкова споделя, че чаят е показан за страдащи от алергия, ако нямат алергия конкретно към глухарче.
Чай от глухарче не се препоръчва за употреба при обостряне на стомашно-чревни проблеми (гастрит, дуоденит, колит, стомашна язва). Лекарят препоръчва той да се консумира с повишено внимание при жлъчнокаменна болест. Също така, чаят е противопоказан в случай на подвижни камъни. Специалистът допълва, че консумацията му не е напълно забранена за бременни жени и кърмачки, но не задължително трябва да се консултират предварително с лекар.
Салата от глухарче: Какви са ползите от нея и как да я приготвите правилно
"Приемайте 1-3 пъти на ден 30-40 минути преди хранене, тъй като чаят "събужда" храносмилателните сокове и възбужда апетита. Първоначално, ако има тежък застой на жлъчката, може да почувствате леко гадене и изпражненията ви да станат по-редки. Така се отделя жлъчка", съветва още диетологът.
"Цветовете на глухарчето могат да се събират само далеч от магистрали и пътища. Може да се изплакне в гореща вода преди употреба. В идеалния случай събираме цветя рано сутрин", допълва д-р Фиалкова.
Приготвяне на чай от глухарче
Залейте една шепа цвят с 500-600 мл 80-градусова вода и оставете да кисне 10 минути в чайник/термос. Можете да пиете този чай подсладен с мед, тъй като холеретичният ефект ще бъде по-изразен.
Цветовете могат да се изсушат и да се използват за приготвяне на чай за определен период от време. Сушат се на сянка, на проветриво място и се съхраняват в опаковки от хартия/плат.
Сладко от глухарчета: Точната рецепта с правилния грамаж
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и като заместител на вече назначеното лечение! При наличие на заболяване или определени симптоми задължително се консултирайте с лекар!