Ново проучване показва, че по-високият брой на определени чревни микроби може да ви изложи на по-висок риск от развитие на множествена склероза (МС). Това откритие може да доведе до нови методи за лечение, които да предотвратят или спрат развитието на болестта.
Изследователите, ръководени от екип от Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан“, успяват да идентифицират два специфични щама бактерии, които се срещат по-често при хора с МС и са свързани с развитието на болестта при мишки.
„Вероятните активни организми бяха идентифицирани като Eisenbergiella tayi и Lachnoclostridium, членове на семейство Lachnospiraceae“, пишат изследователите в публикувания си документ.
Още: Древна ДНК разкри произхода на множествената склероза в Европа
Повече за новото проучване
Предишни проучвания са свързвали промените в чревния микробиом с МС, но основните детайли и механизми не са ясни. В този случай изследователите разглеждат чревни бактерии от 81 двойки еднояйчни близнаци, при които единият близнак има МС, а другият - не. Този подход означава, че много генетични и екологични рискови фактори са изключени, което стеснява причините за развитието на болестта. Общо 51 различни типа бактерии не са били съвместими по отношение на тяхното изобилие при двойките близнаци.
След това екипът прехвърлил чревни микроби от някои от близнаците на мишки, които били създадени така, че да са податливи на заболявания, подобни на МС. След това внимателен анализ на мишките, които се разболяха, разкри микробите, които най-вероятно са отговорни за това.
Връщането към вече регистрираните разлики дало на изследователите още повече доказателства, че E. tayi и Lachnoclostridium са поне частично отговорни за развитието на МС.
Още: Ваксина ще лекува диабет и множествена склероза?
„Заедно с нашите функционални проучвания това подкрепя заключението ни, че тези бактерии могат да играят решаваща роля като фактори на околната среда, предизвикващи човешката множествена склероза, въпреки че ще са необходими допълнителни проучвания, за да разширим настоящите си открития“, пишат изследователите.
Част от трудностите при изучаването на МС са свързани с наличието на много рискови фактори. Знаем, че генетиката играе роля, но се смята, че някои фактори на околната среда също допринасят за това. За това проучване са избрани еднояйчни близнаци, за да се контролират тези генетични влияния, което позволява на учените да изследват по-задълбочено.
Що се отнася до микробите, една от хипотезите предполага, че добре установената връзка между мозъка и червата може да обясни донякъде как се появява МС. Заболяването се характеризира с това, че имунната система се разстройва и атакува нервите в главния и гръбначния мозък, като това може да е в отговор на сигнали от други части на тялото.
Все още сме на ранен етап и проучването има своите ограничения - не на последно място, че ключова част от него включва модели на мишки, а не на хора - но по-нататъшните изследвания вече могат да надграждат върху установеното тук и може би да разкрият начини, по които чревният микробиом може да бъде третиран, за да се намали рискът от МС.
Още: Лечението на множествена склероза може да се подобри с откриването на генетичен маркер
„Нашите резултати идентифицират потенциално подпомагащи заболяването бактерии, взети от илеума на близнаци, засегнати от множествена склероза“, пишат изследователите.
„Експерименталната стратегия може да проправи пътя към функционално разбиране на ролята на чревната микробиота в инициирането на множествена склероза.“
Изследването е публикувано в PNAS.