Точно сега, когато ярко жълтите съцветия на глухарчето украсяват градини и ливади, растението има лечебни свойства. Неслучайно това многогодишно растение се нарича лечебно глухарче. Ето какви са ползите от него и как да си приготвите салата от него, според изданието The Health.
Глухарче - за какво е полезно
Това пролетно растение съдържа много полезни вещества: инулин, холин, каротин, токоферол, калций, магнезий, калий, манган, желязо, незаменими мастни киселини, витамини А, С и група В.
Благодарение на този състав, глухарчето е полезно за:
- борба с пролетния дефицит на витамини
- премахване на токсините от човешкото тяло,
- стимулиране на жлъчната секреция, разрушаване на жлъчните камъни
- пречистване на черния дроб и подобряване на функцията му
- предотвратяване на диабет и затлъстяване
- стимулиране на дейността на сърдечно-съдовата система
- пречистване на кръвта и понижаване на нивата на холестерола.
Глухарчето – еликсир на живота от корена до цвета
Премахване на ненужната горчивина от глухарчетата
За да приготвите различни ястия, можете да премахнете излишната горчивина от растението. Въпреки че именно благодарение на тази горчивина метаболизмът се подобрява.
Има няколко начина да се отървете от горчивината. Първо, можете просто да отделите зеления прицветник. Именно в тази част има повече горчивина и други части на растението трябва да се използват за храна. Можете да накиснете млади листа от глухарче в подсолена вода, за това трябва да държите листата в нея от 20 минути до половин час. Основната горчивина ще изчезне и ще остане само лек послевкус, същият като този на листа от маруля.
Колко време трябва да се пие чай от глухарче, за да може да подейства ефективно?
Какво можете да приготвите от глухарчета?
За да извлечете полза от глухарчето, можете да използвате както върховете, така и корените.
Младите пролетни листа от глухарче се използват за приготвяне на различни салати и борш, а в някои страни дори се мариноват и се мариноват като зеле.
От цветовете на глухарчето се прави вино и сладко, а от разтворените пъпки се прави "мед от глухарче".
От корените на глухарче, запечени в олио, се прави напитка, подобна на кафе, а самите те наподобяват пържени картофи.
Най-простата салата от листа от глухарче
За да направите салата от глухарче, измийте и изсушете няколко млади листа. Не е необходимо да ги накисвате. Нарязват се на ситно, добавят се олио и малко лимонов сок. Можете да овкусите салатата с майонеза, да добавите сол, горчица, черен пипер и др. Разбъркайте добре и сервирайте веднага.
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!