Жълтият кантарион е многогодишно тревисто растение. Жълтият кантарион е едно от най-използваните лечебни растения. Среща се в горските поляни, храсталаци, градини, сухи ливади и в планините. Но трябва да бъдете много внимателни - растението е отровно!
Използва се за медицински цели
По време на цъфтежа се събират цветните върхове и листа. Сушат се в сушилни при температура 35-40°С или на въздух под навес. Готовата за употреба суровина се състои от облистени стъбла с цветове, пъпки и до известна степен плодове и семена.
Още: Какво да ядем след 50: Практични съвети за здраве и дълголетие
Суровината е матовозелена на цвят, със слаб ароматен мирис и горчив, леко стипчив вкус. Допуска се съдържание на влага не повече от 13%, екстрактивни вещества, извлечени със 70% алкохол, не по-малко от 25%.
Полезни свойства на жълтия кантарион
Жълтият кантарион има стягащо, кръвоспиращо, противовъзпалително, аналгетично, антисептично, ранозаздравяващо, диуретично и холеретично действие. Растението стимулира апетита, стимулира отделителната дейност на различни жлези, подпомага регенерацията (възстановяването) на тъканите, има успокояващ ефект върху нервната система.
Има доказателства, че също има стимулиращ ефект върху регенеративните процеси, има Р-витаминна активност и намаляват пропускливостта на капилярите.
Още: Пълнозърнестият герой в чинията: По-здравословната алтернатива на белия ориз
Запарка от билката се използва при женски заболявания, заболявания на стомашно-чревния тракт (особено колит и различни видове диария), болки в стомаха и червата, заболявания на черния дроб, сърцето и пикочния мехур, по-специално камъни в бъбреците, цистит и неволно нощно напикаване при деца. Билката се използва и като успокоително и болкоуспокояващо средство при главоболие и други нервни болки.
Запарката от билката се използва като кръвоспиращо, противовъзпалително, дезинфекциращо и антихелминтно средство. Спиртна тинктура от растението под формата на капки се приема вътрешно при ревматични заболявания.
Счукани пресни листа, наложени върху рани, спомагат за бързото им зарастване. Натрошената билка, запарена в растително масло и смесена с терпентин, се втрива върху ставите, засегнати от ревматизъм.
Изплакнете устата си със спиртна тинктура, разредена с вода, за да премахнете лошия дъх, и намажете венците си с чиста тинктура, за да ги укрепите. Растението се включва в различни лекарствени препарати (диуретични, адстрингентни и противоревматични). Вътрешната употреба на жълтия кантарион, като отровно растение, изисква повишено внимание.
Още: Тази напитка хидратира тялото ви толкова добре, колкото и водата
Методи за използване на жълт кантарион
- Запарете 10 г сух жълт кантарион в 1 чаша вряща вода и оставете да кисне. Приемайте по 1 супена лъжица 2-4 пъти на ден след хранене.
- 15-20 г суха трева се запарват в 1/2 л. алкохол или водка. Приемайте по 30 капки с вода 3 пъти на ден след хранене.
- Пресен жълт кантарион и листа от див градински чай (по равни части) се смилат с прясна свинска мас и се изстискват през марля. Съхранявайте в затворен буркан. Използвайте като мехлем за заздравяване на рани и ожулвания.
- Към 1/2 чаша вода се добавят 20-30 капки спиртна тинктура от билката. Използвайте за изплакване при лош дъх.
Противопоказания
Жълтият кантарион е слабо токсичен. При продължителна употреба в чист вид може да причини дискомфорт в областта на черния дроб и чувство на горчивина в устата.
Още: Дафиновият лист – от саксията до кухнята и аптечката
При продължителна употреба отварите и настойките от жълт кантарион могат да причинят стесняване на кръвоносните съдове и повишаване на кръвното налягане. За хора, страдащи от хипертония, се предписва само в билкови смеси и в малки дози.
Жълтият кантарион също не трябва да се използва заедно с антикоагуланти и сърдечни лекарства. При взаимодействие с тези лекарства това растение отслабва техния ефект.
Хората, които са свръхчувствителни към слънцето, също трябва да избягват използването на жълт кантарион. Ако все пак приемате жълт кантарион, опитайте се да избягвате да излизате на слънце. Запомнете това, тъй като е много важно.
Приемът на антибиотици изисква и избягване на жълтия кантарион.
Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето
Това лечебно растение не се препоръчва за бременни жени и кърмачки.
Бъдете особено внимателни, когато използвате жълт кантарион заедно с анестетици. Ако се подготвяте за анестезия, докато приемате жълт кантарион, не забравяйте да уведомите Вашия лекар.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.
Още: Как събуждането в определен час може да предпази сърцето: Изводи от ново проучване