Лекар: За колко време минава упоритата кашлица?

28 април 2025, 07:15 часа

Упоритата кашлица може да бъде нещо повече от неудобство. Когато тя трае над 3-4 седмици, важно е да обърнете внимание, защото може да е симптом на нещо по-сериозно. Много хора я пренебрегват, смятайки, че е просто останка от настинка или алергия. Но кашлица, която не изчезва, може да сочи хронични респираторни усложнения и, в по-сериозни случаи, рак на белия дроб. Идентифицирането на причината за упоритата кашлица е от решаващо значение за започване на подходящо лечение и осигуряване на здравето на вашата дихателна система.

Д-р Антониу Карлуш Бузаид разяснява този проблем тук

Алергии, гастроезофагеален рефлукс, астма, респираторни инфекции, ларингит, бронхит, тютюнопушене, синузит, замърсяване може да предизвикат упоритата кашлица. Ако тя трае над 3 до 4 седмици, свързана е със симптоми като загуба на тегло, треска, затруднено дишане или се влошава бързо, е твърде важно да потърсите медицинска преценка.

Още: Кога започваме да отделяме храчки без кашлица?

Разграничаване на сухата кашлица от кашлицата с храчки

Разграничаването на тези два вида кашлица е от решаващо значение за правилното лечение, тъй като всеки тип е свързан със специфични причини и състояния.

Упоритата суха кашлица не отделя храчки и създава характерен стържещ звук, причинен от възпаление, дразнене или сърбеж в гърлото. Може да е резултат от алергии, излагане на вредни вещества, хронични заболявания и дихателни проблеми като синузит и астма.

От друга страна, упоритата кашлица с храчки включва производството на секрети. Този тип кашлица има груб звук и може да създаде усещане за „пълни гърди“ с наличие на слуз в гърлото. Кашлянето с храчки нерядко е свързано с хроничен бронхит, респираторни инфекции и други белодробни заболявания.

Още: Лечебните растения и тяхната роля при кашлица, бронхит и астма

Главни причини за упоритата кашлица

Упоритата кашлица може да сигнализира за няколко медицински състояния.

Алергии и дразнители

Алергията към цветен прашец, прах и животинска козина възпалява дихателните пътища и провокира кашлица. Дразнители като замърсяване и цигарен дим също предизвикват симптоми, като изсушават дихателните пътища.

Още: Колко време продължава обикновено гнойната ангина?

Гастроезофагеален рефлукс

Гастроезофагеален рефлукс възниква, ако стомашната киселина се върне в хранопровода. Тази киселина може да достигне до ларинкса и дихателните пътища, причинявайки възпаление и в резултат кашлица.

Респираторни инфекции

Грип, настинки и бронхит са инфекции, нерядко причиняващи упорита кашлица. Те трябва да бъдат лекувани незабавно, за да се избягнат усложнения.

Астма и бронхит

Астмата е хронично състояние, което възпалява бронхите, предизвиква затруднено дишане и кашлица. Бронхитът може да е хроничен или остър и също допринася за продължителна кашлица.

Ларингит

Ларингитът е възпаление на ларинкса, причинено от инфекции, алергии или дразнене, провокиращо кашлица. То може да е остро или хронично и често изисква медицинско лечение.

Тонзилит

Тонзилитът представлява възпаляване на сливиците, често причинено от бактериални или вирусни инфекции. В допълнение към възпаленото гърло може да доведе до упорита кашлица.

Синузит

Синузитът е възпаление на синусите, което може да причини кашлица. Това се случва, защото слузта дразни гърлото, докато тече през дихателните пътища.

Цигари и замърсяване

Пушачите и хората, изложени на замърсяване, са застрашени с по-висок риск от упорита кашлица. Димът и замърсителите дразнят дихателните пътища, предизвиквайки симптома.

Сърдечни проблеми

Застойната сърдечна недостатъчност е възможно да провокира упорита кашлица. Тя се дължи на течностни натрупвания в белите дробове.

Кога да бъде посетен лекар?

Щом получите висока температура, бърза загуба на тегло, запушен нос, умора или затруднено дишане, без бавене търсете медицинска помощ. Идентифицирането на причината е от съществено значение за започване на правилното лечение и защита на вашето респираторно здраве. Разграничаването на сухата кашлица от тази с храчки помага да се назначи подходящо лечение. Фактори като респираторни инфекции, алергии, гастроезофагеален рефлукс и дори сърдечни проблеми може да стоят зад симптома.

Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес