"Парите в спорта" е спортна рубрика на Actualno.com, в която обръщаме внимание на финансовата страна в света на спорта.
Спортистите в модерния свят изкарват огромни пари, за които обикновеният човек може само да мечтае. В представите на хората спортистите са милионери, които са на гребена на вълната – могат да си позволят всичко, и си живеят живота. Донякъде това е така, въпреки че никой от нас не вижда какво се случва зад кулисите. Колко труд, пот и усилия хвърлят тези хора, за да могат да си позволят да харчат огромните заплати, които получават.
Има обаче проучвания, че много спортисти фалират до около 5 години след края на кариерите си. Това се дължи на безразборни харчове и слаба финансова култура. Все пак има една много рядка порода спортисти – тези, които са успели не само да запазят богатството си, а дори и да го умножат. Именно една такава история ще ви разкажем днес. За баскетболиста, който през цялата си кариера изкара едва 3 милиона долара, но стана милиардер от...заведения за бързо хранене.
Джуниър Бриджмън израства в бедно семейство
Джуниър Бриджмън е роден на 17 септември 1953 година в малко градче в щата Индиана, САЩ. Той израства в семейството на Юлисес и Делорес Бриджмън. Баща му работи в местната стоманолеярна, както и на още няколко места, докато майка му е домакиня и се грижи за Джуниър и по-големия му брат Сам.
Семейството не разполага с много средства и поради тази причина Джуниър често помага на баща си, който извън работата в стоманолеярната чисти местно заведение, а също така мие прозорците на един от универсалните магазини в града. Докато е в гимназията, по време на летните ваканции, Бриджмън-младши работи най-различни професии. Той изкарва между 20 и 40 долара седмично, които спестява за следващата учебна година.
Баскетболът е неговата страст и той стига до НБА
Още в училище Бриджмън се влюбва в баскетбола. Той е основна част от отбора на неговата гимназия, който през 1971 година печели щатското първенство на Индиана, след като постига невероятните 29 победи и нито една загуба. През 1972-ра колежът в Луивил предлага стипендия на Джуниър и той приема да стане част от учебното заведение. Въпреки че младокът вече не е толкова финансово ограничен, той продължава да работи по време на ваканциите – в завод за производство на земеделска техника, компания за стоманообработване, както и в завод на „Форд“, в който работи от 00:00 до 07:00 часа няколко пъти седмично.
През 1975 година късметът му се усмихва. Той завършва колеж и е избран под номер 8 в драфтата на Националната баскетболна лига на САЩ и Канада от един от най-емблематичните отбори – Лос Анджелис Лейкърс. „Езерняците“ обаче веднага го използват като част от сделката с Милуоки Бъкс за правата на легендата Карим Абдул-Джабар.
Джуниър Бриджмън играе 12 години в НБА като освен екипа на Милуоки носи за кратко и този на Лос Анджелис Клипърс. Крилото никога не става голяма звезда в Лигата на извънземните, но се утвърждава като един от най-добрите шести играчи в историята на баскетбола. Той се оттегля от спорта през 1987 година като записва общо 849 мача, в които вкарва средно по 13,6 точки, хваща 3,5 борби и прави 2,6 асистенции.
Крилото изкарва общо около 3 милиона долара от баскетбол
По време на кариерата си Бриджмън никога не печели повече от 350 хиляди долара на сезон. Общо от баскетбол е изкарал около 3 милиона. От самото начало на пътя си в професионалния спорт обаче той знае – това е до време. През първата си година в НБА той получава 140 хиляди долара от Милуоки Бъкс. Парите ще дойдат на два транша от по 70 хиляди. Всичко много хубаво, но след данъците, таксите, комисионните за агентите и т.н., и т.н. те стават около 55 000. Сумата не е малка за онези години, но в никакъв случай не е и голяма. Джуниър пък е наясно, че баскетболната кариера е сравнително кратка и затова започва да мисли как да изкара още пари, с които да осигури себе си и семейството си.
През 1978 година Бриджмън влиза в ресторант на „МакДоналдс“ в Милуоки. Там той вижда генералния мениджър на Бъкс – Уейн Емери, който е собственик на франчайза на заведението за бързо хранене, както и на още няколко в града. Тогава той разбира нещо много важно – толкова много играчи са принудени да работят за някого след края на кариерата си в НБА, докато Емери има свой собствен бизнес и хората работят за него. Бизнесът със заведения за бързо хранене се намества трайно в съзнанието на баскетболиста. Той знае, че ако спести достатъчно пари, ще може да пробие в бранша.
Първият му успешен бизнес
Джуниър си прави сметка да спести 1 милион долара по време на своята кариера – нещо, което се случва малко по-късно, след като той става близък приятел със собственика на Милуоки Джим Фицджералд и миноритарния акционер в клуба Дан Невиасър. През същата 1978 година Фицджералд предлага на играчите да инвестират заедно в закупуването на компания за кабелна телевизия. Цената - 150 хиляди долара. Бриджмън е един от малкото, които се съгласяват. Около 5 години по-късно Фицджералд продава фирмата, а Джуниър получава чек за 700 хиляди долара. Именно това е първият му успешен бизнес.
Бриджмън научава и два много важни принципа на бизнеса от Фицджералд и Невиасър. Първият е: „С какъвто и бизнес да се захванеш, изучи го от основите нагоре“. Вторият е: „Трябва да си сигурен, че правилните хора са на правилните позиции. Работи с хора, на които вярваш“. Той продължава да ги следва през целия си живот.
Пробивът на Джуниър в бизнеса с ресторанти за бързо хранене
През 1984 година Бриджмън, по това време на 30 и все още действащ баскетболист на Милуоки, получава обаждане от свой приятел в банковия сектор, който му казва, че негови клиенти са заинтересовани да отворят ресторант „Уенди'с“ в квартал Саут Сайд в Чикаго. Джуниър се съгласява да стане пасивен инвеститор. Две години по-късно баскетболистът опитва да купи изцяло заведението, но му отказват.
През 1987-ма Джуниър слага край на кариерата си. Бриджмън получава предложение от ръководството на Бъкс да стане помощник-генерален мениджър на отбора. Той обаче отказва, тъй като нещо в онзи момент го привлича повече от баскетбола. Джуниър решава да отвори ресторант „Уенди'с“ в Бруклин заедно със своя добър приятел и също бивш баскетболист – Пол Силас. Двамата инвестират около 100 хиляди долара, но претърпяват гръмък провал и бизнесът фалира, а те губят около 150 бона.
След това Силас се връща в НБА като треньор, но Бриджмън е решен да успее в новото си поприще. Той осъзнава грешката си с предния ресторант – не знае нищо за този бизнес. Тогава се сеща за съветите на Фицджералд и Невиасър. Затова се записва в обучителната програма на „Уенди'с“. Бившият баскетболист прекарва месеци в посещения на заведения от веригата, като научава какво работи и какво не.
Той инвестира всичките си спестявания в своя проект
През следващата година Бриджмън инвестира всичките си спестявания от НБА, около 750 хиляди долара, в закупуването на пет ресторанта „Уенди'с“ в Милуоки. Самият той работи наравно със служителите като пече бургери, мие чинии и какво ли още не.
„Работеше в ресторанта сякаш бе почасов служител. Мислех си: „Какво по дяволите прави тук!? Да пече бургери, да мие чинии. Да не говорим за грозните работни панталони, които носеше. Той обаче бе наясно с цената на това да се научиш от горе до долу в какво инвестираш“, спомня си неговият бивш съотборник Сидни Монкрийф.
Усилията на Джуниър в крайна сметка дават резултат. Когато той купува петте ресторанта, общият им оборот е около 600 хиляди долара. Две години по-късно всеки един от тях носи по 2 милиона. Бившият баскетболист обаче няма намерение да спира дотук. Той се разраства много агресивно като първоначално отваря още 16 ресторанта „Уенди'с“ в Милуоки. Следват заведения в Мадисън, преди да направи бизнеса си национален и да започне да стъпва на пазарите в други щати – Тенеси, Флорида и т.н.
През 2025-та „Форбс“ оценява състоянието му на 1,4 милиарда долара
След това Бриджмън решава да започне да прибавя ресторанти „Чили'с“ към своето портфолио. В крайна сметка той инвестира огромни пари в различни франчайзи и през 2015-та притежава над 450 заведения за бързо хранене. Само 12 месеца по-късно той продава 120 ресторанта „Чили'с“ и 100 „Уенди'с“ на частен купувач за неназована сума. В този момент Джуниър решава да захване нов бизнес и вкарва парите в компания за бутилиране и започва да работи с „Кока-Кола“. Неговите заводи произвеждат между 50 и 60 милиона бутилки и кенчета безалкохолни напитки годишно.
През 2016-та Джуниър Бриджмън е обявен от списание „Форбс“ за четвъртия най-богат бивш спортист в света след Майкъл Джордан, Дейвид Бекъм и Арнолд Палмър като годишният му доход е 32 милиона долара. Освен заведения за бързо хранене и бутилиране на безалкохолно Бриджмън отваря и два завода за преработка на алуминий, купува списанията „Ебъни“ и „Джет“, а също така придобива и миноритарен дял в бившия си отбор Милуоки Бъкс. В началото на 2025 година списание „Форбс“ оцени състоянието на Джуниър Бриджмън на 1,4 милиарда долара.
Джуниър Бриджмън си отиде внезапно на 71-годишна възраст
Джуниър Бриджмън си отиде от този свят внезапно на 11 март 2025-та на 71-годишна възраст. След кончината му за бизнеса се грижат съпругата му Дорис, кaкто и трите им деца – дъщерята Ейдън и синовете Джъстин и Райън. Той обаче ще остане в историята с постиженията си в НБА, своя бизнес нюх, както и желанието да помага и да учи младите баскетболисти на финансова отговорност – нещо, което на повечето им липсва.
„Това, което ме плаши и притеснява е когато хората започват да си мислят, че имат толкова много пари, че не могат да ги профукат. Това е първата стъпка към тяхното похарчване. Без значение дали са 80 хиляди или 80 милиона, те винаги могат да бъдат профукани!“, казва неведнъж Джуниър Бриджмън, който от средностатистически баскетболист се превърна в бизнес магнат единствено заради своята упоритост и неуморен труд.
Автор: Бойко Димитров
ОЩЕ от „Парите в спорта“: Олимпийският шампион на България, който наследи 500 милиона долара от американски милиардер
*Очаквайте статии от рубриката "Парите в спорта" всяка сряда от 07:00 часа в Actualno Sport
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!