Смазочните материали от различни класове и марки се различават значително по състав и характеристики. Поради това много автомобилисти имат съмнения за тяхната съвместимост. В някои случаи такива експерименти наистина могат да доведат до негативни последици.
При обслужване на превозно средство е необходимо да се използват смазочни материали от един и същи клас, дори и да са произведени от различни производители.
Експериментите със смесване на масла с различен вискозитет са условно разрешени само, ако се различават немного по свойства. При спешни случаи материал с клас 5W40 може да се добави към двигател, който преди е използвал смазка 5W30. Но не трябва да смесвате зимни и летни композиции, които имат фундаментални разлики във физическите и химическите свойства: примерно, масла 0W40 и 20W50.
Още: Неочаквани данни за продажбите на автомобили в България
Можете ли да смесвате двигателни масла с различен вискозитет?
Да, възможно е, но трябва да разберете ограниченията. Ако трябва да промените вискозитета, най-добре е да изберете масло от същия производител на същата база. Това ще минимизира риска. Не забравяйте също, че при добавяне на масло от различен клас общият вискозитет пада. Колко ново масло добавяте също е важно. Не всички автомобили могат да работят с такъв състав. Дори, ако сте източили маслото преди да го смените, препоръчително е да налеете от същия производител, като при това се знае, че до 10% от предишното остава в двигателя. При смесване на смеси с различен вискозитет течността се променя леко, но няма да има съществени промени в нейните функции.
Кои моторни масла може да бъдат смесвани?
Всяка смазка съдържа основна част, тоест база, към която биват прибавяни добавки. Това е, което се използва за класифициране на маслата. По база те са известни като:
Още: Защо автомобилите консумират повече гориво през зимата, отколкото през лятото?
- минерални.Получават се от масло чрез селективно пречистване. Това са евтини и универсални смазочни материали;
- полусинтетични. Това са комбинации на минерални и синтетични масла. Отличават се със своята универсалност и относително високи защитни свойства, а и в същото време са сравнително достъпни;
- хидрокрекинг. По състав се доближават до полусинтетичните, но получената чрез дълбоко пречистване основа им осигурява по-висок вискозитет и температурна стабилност;
- синтетични. Най-висококачествените и най-скъпите опции, налични на пазара. Основната част, получена посредством химичен синтез, поддържа стабилни показатели за вискозитет, а също така осигурява бавно стареене.
Още: Кога е най-добре да се сменя газова бутилка на кола?
Разлики между синтетични, полусинтетични и минерални състави
Смазочните материали от тези типове не са съвместими помежду си, дори ако индексите им на кинематичен вискозитет са еднакви. Основната разлика е в химичния състав.
Минералните масла се правят от естествени петролни продукти. При внимателна експлоатация на автомобила служат до 4-5 хиляди км.
Полусинтетичните съединения съдържат както изкуствени, така и естествени съставки. Средният им експлоатационен живот е около 7–8 хиляди км.
Най-издръжливите и висококачествени са синтетичните масла, предназначени за 10-15 хиляди км. Такива продукти се състоят изключително от материали с изкуствен произход.
При смесване на синтетични масла с полусинтетични или минерални съединения могат да възникнат нежелани химични реакции. Това се отразява негативно на работата и издръжливостта на двигателя.
Базата е един от най-важните фактори при смесване. Когато се смесят различни масла, но с една и съща база е относително безопасен вариант.
При използване на продукти от един и същи производител рискът допълнително намалява. Съвсем логично е маслата от една и съща марка да имат приблизително еднакъв състав (имайте предвид, че съществуват изключения). Това значително намалява риска от реакции между различните компоненти.
В някои случаи, ако е необходимо доливане на масло, можете да използвате продукт от различен вид и/или вискозитет, но от същия производител. Имайте предвид, че това е валидно само в краткосрочен план.
---