Приблизително веднъж на всеки две седмици от 2022 г. насам проверявам уебсайта Sport Angels, който публикува свежа информация за украински спортисти, убити във войната – мъже и жени, млади мъже и млади жени. За мен това е възможност да науча, макар и с по-малко подробности, историите на обикновените хора, скрити зад безстрастните статистики, които се появяват в новините, които могат да ни накарат да се вцепеним за огромното страдание, разиграващо се на нашия континент, пише авторът на анализ за The Times, който Actualno.com публикува.
Например четох за Юрий Яцкив, 26-годишен вратар, загинал в битка край Торецк; за 17-годишната Вера Бирюкова, изключителна баскетболистка, която загина заедно със сестра си в резултат на обстрел в района на Николаев; за малката 8-годишна Настя и нейния 10-годишен брат Максим Симанюк (Настя се занимавала с художествена гимнастика; Максим – карате), които загинаха заедно с майка си Зоряна в резултат на ракетен удар над Киев. Стотици спортисти загинаха, цяло поколение таланти беше унищожено.
Не само спортисти загинаха в тази война. Жалко е, че няма да мога да сглобя цялата тази ужасна картина на страдание: украински мъже, измъчвани от войници; украински жени, които са групово изнасилени, като Людмила, която смело каза на The New York Times: "Бях безпомощна срещу него". Тя добави, че войникът си тръгнал след шест часа, като ѝ казал, че ще се върне и ще я застреля. Още: Макрон: Убедих Тръмп, че трябва да сме по-твърди с Путин
Бих искал да разкажа и за хилядите деца, които бяха отвлечени и отведени в Русия, това наистина е въплъщение на чистото зло, а родителите им останаха без средства за издръжка и в много случаи искаха да се самоубият. Споменавам всичко това, за да осигуря малко морална яснота в момент, когато останалият свят се опитва да дешифрира последния непоследователен туит на Доналд Тръмп.
Някои може да се надяват, че тяхната критика към диктатора Путин може да означава по-твърда позиция спрямо Русия, но Белият дом вече даде да се разбере, че Америка ще приеме сделката само ако получи привилегирован достъп до минералните богатства на Украйна, признавайки (изрично) суверенитета на Русия над Крим и (имплицитно) над източните региони.
Това не е сделка, а предателство
Това не е сделка, нали? Всъщност това е красноречиво доказателство колко много са се променили правилата на играта след встъпването в длъжност на Тръмп, до такава степен, че простото искане от Путин да приеме отстъпки, като въвеждането на мироопазващи сили след разчленяването на Украйна, се смята за "положително" (както се изрази един дипломат). Вярвам, че дори и това да е по-добре от никакви гаранции за сигурност, то все пак дава зелена светлина на всички останали тирани, насърчавайки ги да нарушават границите, уверени, че сега могат да действат безнаказано – може би дори със съгласието на водещата световна суперсила – и след това спокойно да наложат сделка на Тръмп. Още: Тръмп обяви, че "спасява" Украйна: "Тази нация скоро ще бъде смазана"
Но това, което трябва да ни притеснява най-много, е наративът, който продължава да се чува в Европа, а именно, че Украйна е на път да бъде отписана заради Тръмп и само заради Тръмп и е жалко, че Америка не избра някой друг, който да сподели желанието на Европа и да продължи да оказва силна подкрепа. Това, което имаме пред себе си, е същият разказ, който се разпространява от самото начало на войната, в който лидери, заседаващи в Лондон, Париж, Берлин, Брюксел и други европейски столици, говорят за своята "решителност" и "солидарност", за "единство" и "жертва". Струва ми се, че всичко това е откъсване от реалността, глупости са.
Не мисля, че можем да хвърлим вината единствено върху Тръмп, като се има предвид, че западното лицемерие е очевидно в тази война от първия ден. Това, което имам предвид, е следното: ако Европа наистина е сериозна да се противопостави на Путин, защо никога не сме приложили правилно санкциите, които трябваше да "осакатят" руската икономика?!
Защо легализираният руски петрол се продаваше в огромни обеми - което беше една от причините Русия да има една от най-бързо развиващите се икономики през 2024 г.? Доклад на Global Witness изчислява, че само през 2023 г. "35 милиона барела руски петрол под формата на рафинирани петролни продукти са влезли в ЕС". Установено е също, че 1 от 20 полета на Обединеното кралство е използвал реактивно гориво, произведено от руски петрол, което е дало на Путин огромни приходи за закупуване на смъртоносни оръжия.
И още един въпрос: откъде Русия има тези смъртоносни оръжия, освен от съюзниците си? Британското правителство не желае да рекламира, че "военно оборудване с висок приоритет" и части за дронове се продават на едро на бивши съветски сателити и след това се изпращат до Москва, въпреки прехвалената забрана за износ. Още: Царят дава, конят му – не: Русия разиграва всички за мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
С други думи, оръжията, използвани за убиване на невинни украинци, съдържат хиляди западни компоненти (както е установено от експерти, изучаващи руски боеприпаси, използвани в Украйна), включително от Обединеното кралство, чиито компании буквално печелят от тази търговия – факт, документиран от Ед Конуей.
Тази ситуация е от критично значение във време, когато Тръмп е превърнат в изкупителна жертва за всички грехове на света, нещо като гръмоотвод, който защитава лидери, които не искат да отговарят за собственото си малодушие. И все пак Обединеното кралство в момента не очаква да увеличи разходите за отбрана над смехотворната 0,2% от БВП (поне не до 2027 г.), въпреки предупрежденията на експерти по отбраната, че сме крайно недостатъчни да подкрепяме нашите съюзници, камо ли да се защитаваме. Тръмп е морално осъдителен лидер, но дали вината е само негова? Или може би е и наша?
"Познай себе си" беше поговорката, изписана върху храма на Аполон в древногръцки Делфи; и е време Европа най-накрая да приеме сериозно това предупреждение. Никога не сме приемали Украйна сериозно – нито от началото на този всеобхватен военен конфликт, нито откакто мълчаливо позволихме на Путин да анексира Крим през 2014 г. Сериозна ли е ситуацията, че плащаме дори повече (много повече) за въглеводороди от Русия, отколкото предоставяме като помощ на Украйна? Приемливо ли е да не предоставим достатъчно оръжия, гарантиращи победата на Украйна (подход, който последователно се спазваше при Байдън) - парализирани от страхове, че тези оръжейни доставки могат да бъдат възприети като сигнал, който може да провокира Путин, когато всъщност рискът от ескалация би бил много по-висок, ако "големият човек" усети нашата слабост? Още: "Глупак в чужбина": Кой е човекът на Тръмп, който трябва да уреди мира в Украйна?
Как ще останем в историята?
В бъдеще историците вероятно ще бъдат най-объркани от простата статистика. Вижте: БВП на Европейския съюз и Великобритания взети заедно е 11 пъти по-голям от този на Русия (а ние сме 4 пъти повече по население). Така теоретично сме изправени пред най-голямото несъответствие, откакто съветските танкове нахлуха във Финландия през 1939 г. Нашият проблем обаче е, че както посочи Сенека, успехът във войната зависи не само от това колко имате, но и от това колко сте готови да пожертвате. И това е ахилесовата пета на западния свят: в западната цивилизация има много неща, които са достойни за възхищение, но тази цивилизация се оказа неспособна да съчетае способностите си с може би още по-важен императив – волята. Обърнете внимание на воя, който се надигна, когато социалният бюджет на Обединеното кралство внезапно беше намален поради гореспоменатото малко увеличение на разходите за отбрана. Всъщност не се говореше за намаляване на размера на обезщетенията, просто имаше за цел леко да ограничи бързото им нарастване. Още: Рубио повиши тон на Лавров: Русия да сложи край на войната в Украйна
Позволете ми да се обърна към политиците, които ще четат този материал, и да кажа следното: да, може да се тревожите за увеличаване на разходите за отбрана до 4-5% от БВП за сметка на пропорционални съкращения в други отдели, от страх от възмездие на следващите избори, но поне се опитайте да запазите самоуважението си. Превъоръжаването не означава започване на война, а поддържане на мира. Този урок е най-старият, който сме научили, и в наши дни, във време, когато Европа е на път да избухне в пламъци, той се оказа зле научен, пише още The Times.
Украйна се бие на предната линия в битка за нашата цивилизация срещу Русия и оста на тираните, в която все повече се въвличаме. Докато Тръмп е в Белия дом, ние не можем да зависим от Америка и следователно трябва да стоим на собствените си крака. И ние имаме способността да направим това. Основният въпрос е друг: имаме ли воля?
Автор: Матю Сайед
Превод: Ганчо Каменарски