Правителството се заема сериозно с темата за липсата на реакция от страна на системата за ранно известяване при бедствия и аварии BG-ALERT в последните седмици в различни проблемни точки в страната и около нея (наводнения, земетресения), а премиерът Росен Желязков нареди на МВР в рамките на 10 дни спешно да бъде изработен план и промени, заедно с още пет министерства, НСОРБ и НИМХ. По време на заседанието на кабинета присъстваше директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" гл. комисар Александър Джартов, към когото бяха адресирани нарежданията.
"Темата за начина на задействане и функциониране на системата BG-ALERT предизвика сериозна полемика. За пореден път поради ведомствени или други съображения системи, които са изградени с публични средства, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и повода да сработват. Представете план и, ако е необходимо, промени за "BG-ALERT", за да може тази система, която е функционираща и добра, да работи. Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира която и да е система и всеки да пази информацията за себе си. И няма как една система да работи, ако едни хора не са минали обучение да работят и това не е оправдание за кметове и областни управители", обясни Желязков.
Още: При какви условия се задейства системата BG-ALERT? Отговаря гл. комисар Александър Джартов
Снимка: БГНЕС
В края на изказването си премиерът втвърди тона и обърна внимание: "10 дни, колеги. След това няма прошка. Г-н Джартов, предайте на министъра", каза категорично Желязков, което подсказа, че МВР-министърът Даниел Митов не присъства на заседанието.
Проверки
Буквално минути преди началото на правителственото заседание в сряда и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов изпрати писмо до Даниел Митов Александър Джартов, с което ги сезира за извършването на проверки относно състоянието и функционирането на системата BG-ALERT с цел защитата на високия обществен интерес.
В писмото му се посочва, че през последните години България е била засегната от редица бедствия - наводнения, екстремни температури, бури, пожари и др., които са отнели човешки животи и са нанесли значителни щети, както на инфраструктурата в сферата на енергетиката, водните ресурси, така и на промишлеността, селското стопанство, поминъка и имуществото на хората, което поражда безпокойство по отношение осигуряването на устойчива и безопасна среда на живот на населението.
Снимка: БГНЕС
"Предвид зачестилите напоследък земетресения в съседна Република Турция, в района на Мраморно море, усетени и на територията на нашата страна, сред нашето общество се изразява тревога от състоянието и функционирането на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението", се посочва още в писмото на и.ф. главен прокурор.
Още: Не знаели да работят с BG-ALERT: Министър каза защо системата не се е включила в Монтанско
Инспекцията следва да провери осъществената координация, подобряване на взаимодействието, диалога и споделянето на информация за риска с всички компетентни държавни и местни органи, имащи отношение по предприемане на адекватни действия за опазване живота и здравето на гражданите и намаляване на имуществените щети, предизвикани от земетресения и други извънредни ситуации.
Главният прокурор е изискал информация относно резултатите от проверката, включващи установени нарушения, предприети действия за отстраняването им и конкретни мерки за осигуряване на своевременна информираност на населението при рискове от бедствия. При наличие на данни за извършени престъпления евентуално виновните лица ще бъдат привлечени към наказателна отговорност.
Още: BG-Alert: Гориш, бай Пешо, ако не си оправиш нотификациите в телефона
Снимка: БГНЕС
Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години