Съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов вижда стратегия на санкционирания от САЩ и Великобритания лидер на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски и прокуратурата в днешната операция в Пловдив, при която беше арестуван директорът на митницита в Пловдив Мирослав Беляшки. Целта според него е да не стане ясно на широката публика кой канал чий е и да започнат да казват: "Този канал не е наш - този канал е техен".
"Ние не защитаваме директора на Митниците, който дори не познаваме. Нека да бъде разследван с цялата строгост на закона", призова Божанов. ОЩЕ: Опънал чадър над контрабанден канал на Паскал: Белезници за шефа на митницата в Пловдив
Според него обаче Пеевски последните дни е предупреждавал, че готви такава операция и според него затова се е печелило време.
"Каналът най-вероятно е свързан с Пеевски, именно затова в момента се предприемат такива действия, развавлят се мнозинства в общински съвет", обясни още Божанов.
Той бе попитан дали знае за депутат от ПП-ДБ, който е разследван с този канал, като отговори, че не разполага с такава информация. "Няма искания за имунитети. Това на този етап са спекулации. Няма причина да има такова искане според нас", добави още Божанов.
Съдът на ЕС е потвърдил становище на ДБ
Надежда Йорданова коментира и решението на Съда на ЕС, според което Инспекторатът към ВСС с изтекъл мандат не може да проверява почтеността и дейността на съдии, прокурори, следователи.
"Това изцяло потвърждава нашата теза, която сме отстоявали през годината, че инспекторат и ВСС с изтекъл мандат не могат да изпълняват своите правомощия в пълен обем", смята тя.
Според нея решението на Съда на ЕС ще наложи Конституционния съд да преосмисли тази своя практика.
"Конституционният съд трябва да съобрази принципите, които са изложени в него в настоящото дело, което е по иницииране на Сарафов, доколко ВСС с изтекъл мандат могат да му бъдат ограничавани правомощията. Орлин Колев, който защитаваше обратната теза, ще трябва много сериозно да аргументира своето становище. Надяваме се Конституционният съд да преосмисли своята практика. Другата непосредствена последица е, че както органите на съдебната власт, така и Народното събрание трябва максимално бързо да започне процедурите по избор", добави Йорданова. ОЩЕ: Комисия започва процедури по избор на нов състав на ВСС