На президента като че ли му се услади да избира списък от кадри, които да управляват априори чрез него по-надолу по веригата. Това заяви социологът Петко Петков в интервю за Студио Actualno. Според него българското общество усеща и не одобрява такъв подход. "Българите не харесват авторитарния отпечатък във властта. Те харесват разнообразието, плурализма", категоричен е Петков. Той посочи, че въпреки високия рейтинг на президента Румен Радев, това не означава непременно лична подкрепа за фигурата му: "Ние реално, ако сме коректни, не знаем на кой е този рейтинг – дали е на институцията президент, или на фигурата Румен Радев."
По думите на социолога, институцията се ползва с доверие най-вече заради мажоритарния характер на президентските избори, но когато президентът реагира на политически атаки и взема страна, както в случая с конфликта между бившите вътрешни министри, това поставя под въпрос балансиращата му роля: "Той за пореден път взима страна – и то обикновено страната, която на него му е удобна". Още: Поне 40-50 депутати са избрани с фалшифициране на изборите: Калоян Методиев в Студио Actualno (ВИДЕО)
Партийна динамика
Петков очерта ГЕРБ като водеща политическа сила в момента, но с недостатъчна тежест за самостоятелно управление. Партията има нужда от коалиционни партньори, за да гарантира стабилност. Като изненадващ фактор той посочи формацията "ДПС-Ново начало", която "като че ли се очертава като втори играч".
Относно "Продължаваме промяната – Демократична България", Петков подчерта, че вътрешните им конфликти са отблъснали част от избирателите, но изборът на ново ръководство на "Да, България" може да даде шанс за мобилизация. За "Възраждане" прогнозата му е по-песимистична: "Техният пик като че ли отмина и те неслучайно сега търсят такива по-отчаяни ходове, за да се опитат да се върнат", заяви той, визирайки визитата на депутати от партията в Русия и подписаното споразумение с партията на диктатора Владимир Путин. Още: Бойко Борисов, Тръмп-младши и списъкът "Магнитски": Георги Киряков със сценарий от срещата (ВИДЕО)
Избори или стабилност?
Социологът не смята, че евентуален позитивен доклад за еврозоната ще доведе автоматично до политическа криза. "Това е доста повърхностна теза", подчерта той и добави: "Хоризонтът на това правителство съвсем спокойно е отворен дори за четиригодишен мандат.“ Според него парламентарната подкрепа, макар формално крехка, на практика е достатъчна за управление, а обществото очаква "нормализация на политическия процес".
За религията в училище
Като преподавател и антрополог по религиите, Петков определи темата за религиозното образование като "предизвикателна" и подчерта нуждата от внимателен подход: "Ако това бъде вкарано, за да се образоват българските деца по един хубав начин – да разпознават различията между религиите и ценностите, които носят – това е добре. Но ако бъде вкарано по друг начин, за да бъде някакво друго влияние индоктринирано – това са опасни хипотези." Още: "Конфликтът с Радев държи статуквото": Цветан Цветанов за Борисов, Пеевски и Демерджиев (ВИДЕО)
Петков подчерта, че всички религии изповядват общи добродетели и ако темата се включи в образованието, тя трябва да бъде третирана академично, а не пропагандно.