За Европа настъпи ключов момент в борбата с изменението на климата. Екстремните метеорологични явления стават все по-чести, температурите продължават да се покачват и необходимостта от действия е неоспорима. Миналата година беше най-горещата в историята и първата, през която глобалното затопляне надхвърли (временно) прага от 1,5°С, установен от Парижкото споразумение за климата. В отговор Европейският съюз си постави амбициозни цели за възобновяема енергия, за да се откаже от изкопаемите горива.
Електрификацията е необходима, за да стимулира прехода от въглища, нефт и газ, но въпреки че е постигнат значителен напредък в увеличаването на дела на възобновяемата енергия в енергийния микс на ЕС (през 2024 г. е почти половината от цялото производство на ток), търсенето на електроенергия също нараства бързо.
Още: Сривът на тока в Испания: 5-те секунди, които са се оказали фатални
Предизвикателства
Въвеждането на електрически превозни средства и електрификация на отоплителните и охладителните системи в сградите означава, че се изисква повече ток. Освен това центровете за данни в Европа понастоящем консумират около 3% от електроенергията, като се очаква до 2030 г. тази цифра почти да се удвои поради нарастващите нужди от обработка и съхранение на данни.
Снимка: iStock
Само в Ирландия през 2023 г. центровете за данни са консумирали 21% от общото количество ток, измерено в страната, като надминават градските домакинства (18%). Този рязък скок в потреблението оказва огромен натиск върху мрежата на страната, предвещавайки подобни енергийни предизвикателства в цяла Европа.
Анализът, публикуван в Project Syndicate, е на Емили Никсън - мениджър екологично и социално управление и финанси в един от най-големите европейски технологични фондове, NOA.
Още: Иван Хиновски след енергийния срив: 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен
Нужна е модернизация на остарялата мрежа
Според нея постигането на амбициозните цели на ЕС в областта на чистата енергия изисква модернизиране на остарялата електрическа мрежа на континента, която не е подготвена да се справи с бързото нарастване на търсенето. Коментарът ѝ идва в момент, в който Испания и Португалия претърпяха масово прекъсване на тока.
Електропреносната мрежа на Европейския съюз е най-старата в света - средно на 45-50 години. Претоварването ѝ (когато свръхнатоварването пречи на електроенергията да достигне до потребителя) вече води до разхищение на енергия от възобновяеми източници. Без значителни подобрения амбициите на Европа в областта на климата ще останат недостижими.
Макар че ЕС прилага план за действие за мрежите, това е само първата стъпка. Понастоящем блокът инвестира 33 млрд. евро годишно в електроразпределителни мрежи, но според експертни оценки до 2030 г. за модернизиране и разширяване на мрежата ще са необходими поне 584 млрд. евро. Следователно Европа трябва да удвои годишните си инвестиции до 67 млрд. евро, като започне от тази година. Допълнителните средства са от съществено значение, за да се гарантира, че енергията от възобновяеми източници може да се пренася до местата, където е най-необходима, и да се предотврати задържането на проектите за електрификация.
Снимка: Getty Images
Още: Испания: Възобновяемите източници не са причина за срива на тока. Терористична атака ли е?
ЕС може да вземе пример от Великобритания и САЩ
За щастие, Европа може да почерпи вдъхновение от своите колеги от Великобритания. През декември Обединеното кралство представи План за действие за чиста енергия, който има за цел да постигне 100% чиста енергия до 2030 г., като отключи 40 млрд. паунда (близо 47 млрд. евро) годишни инвестиции. Като част от тези усилия Националната мрежа на Обединеното кралство обеща 35 млрд. паунда за пренос на електроенергия, включително 15 млрд. паунда за увеличаване на капацитета на мрежата.
По подобен начин миналата година Съединените щати стартираха федерално-държавната инициатива за разгръщане на модерните мрежи, която е насочена към усъвършенствани технологии за пренос с цел увеличаване на капацитета на мрежата.
Както показват тези инициативи, проблемът е в политиката, а не в технологията. Процесите на разрешаване и планиране на мрежите в Европа са известни с бавния си ход. Разгръщането на преносната мрежа може да отнеме до десет години, въпреки че самото строителство отнема само една или две години. И понеже последните оценки сочат, че Европа ще трябва да удвои сегашния си капацитет за междусистемни връзки през следващите 10-15 години, за да постигне целите си в областта на климата и енергетиката, ускоряването на издаването на разрешителни се превърна в проблем на енергийната сигурност. За да се справят с него, политиците трябва да рационализират процесите на издаване на разрешителни и да възприемат координиран подход към планирането на мрежите в целия ЕС. Законодателно определените цели са от решаващо значение за осигуряване на прозрачност за инвеститорите и за избягване на затруднения по веригата на доставки, пише Емили Никсън.
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Оптимизация и интелигентни технологии
Друга ключова област за подобрение е оптимизацията и разпределението на мрежата. Законотворците в ЕС следва да дадат най-голям приоритет на исканията за свързване към мрежата от най-доказалите се проекти и да предложат ясни насоки и срокове за системните оператори.
Снимка: Getty Images
Изискването за поемане на финансови ангажименти за резервиране на разпределения мрежов капацитет би предотвратило спекулациите и би гарантирало навременното разгръщане. Следвайки примера на Обединеното кралство, Европейската комисия следва да замени остарелия модел на разпределение на мрежовия капацитет „първи по време, първи по право“ с балансирано разпределение на капацитета.
Още: Заради спирането на тока: Испания обяви извънредно положение (ВИДЕО)
Освен промените в политиката и увеличеното финансиране, Европа трябва да се фокусира върху иновациите. Традиционните решения като технологии за оптимизиране на използването и изграждането на нови преносни линии вече не са достатъчни. Бъдещето е в интелигентните мрежови технологии - например приложенията с изкуствен интелект и съхранението на енергия за дълъг период от време (батерии), което може да преодолее непостоянството на възобновяемите енергийни източници. AI може също така да подобри съществуващата мрежова инфраструктура, като в някои случаи облекчи необходимостта от времеемко строителство. Но разгръщането на потенциала на технологията все още ще изисква значителни инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, както и стимули за стартиращите предприятия в сектора.
Без значително модернизиране на мрежата си Европа рискува да пропилее потенциала си за възобновяема енергия и да подкопае целите си в областта на климата. Времето за половинчати мерки е отминало. Чистата индустриална сделка на ЕС и Планът за действие за достъпна енергия подчертаха необходимостта от големи инвестиции в мрежата. За да трансформира енергийната си инфраструктура, Европа трябва да удвои финансирането си, да рационализира процесите на издаване на разрешителни и да работи върху иновациите, смята Никсън.
Още: Възстановяват поетапно тока в Испания и Португалия