Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опитните градинари не забравят да направят това при зазимяването на ягодите и се радват на богата реколта

25 ноември 2022, 15:00 часа

Ягодите са културата, която се отглежда във всеки градински парцел. Но, колкото и да е странно, същият сорт в съседните легла дава различна реколта. Това означава, че проблемът не е в състава на почвата и не в метеорологичните условия, а в грижата за тях. Най-вече растението страда от ниски температури през зимата. Познаването на основните правила за подготовка при зазимяването на ягодите е необходимо за всеки градинар.

След прибиране на реколтата работата на парцела с ягоди не спира. Опитните градинари препоръчват:

- Поливайте храстите в сухо време, плевете, борете се с вредители, което ще укрепи растенията, ще улесни издържането на зимуването;

- нанесете тор върху почвата, ако е необходимо (суперфосфат 25 g на m2);

- периодично подмладявайте ягоди. Трансплантацията се извършва след 4-5 години. Важно е правилно да се изчисли времето за трансплантация, така че младите храсти да имат време да се вкоренят преди настъпването на студеното време;

- разредете насажденията, като оставите най-силните екземпляри.

Как да получите щедра реколта от вкусни ягоди

Резитбата се извършва при установяване на пожълтели и тъмно петнисти листа. На мястото на отстранените ще се появят млади листа. Резитбата не се извършва, ако изсъхналите листа вече са били отстранени през лятото.

Мустаците се отстраняват напълно с помощта на нож или ножица. Не можете да отрежете, тъй като те са по-силни от самото растение.

Подхранването на ягодовите насаждения се извършва с органични торове (оборски тор, хумус). Трябва да знаете, че растението реагира негативно на прекомерната доза. Забавя растежа или напълно умира. Можете сами да подготвите хранителния състав:

- разредете 50 g калиев перманганат в кофа с вода, добавете 2 g амониев молибдат и 15 g борна киселина;

- добре е да приготвите тор в съотношение 1: 10 (можете да използвате пилешки тор). Необходими са 1,5 дни, за да се влеят;

Как да засадим ягоди през есента?

- можете да разпръснете тор в градината (150 g на m2).

Подхранването се извършва, за да се предпази кореновата шийка на храста от изтощение и замръзване. Основата на храста лесно се поръсва със смес от торф и пръст (оборски тор, компост). През пролетта от запазените пъпки ще се появят нови млади издънки.

Мулчирането се извършва с цел отопление и хранене на ягодите. Продължете както следва:

- торф, хумус, компост се използват като мулч, който не трябва да пада върху храстите, а само върху почвата около растението.

Важно! Мулчирането изисква специално внимание и точност.

Третирането с препарати е задължителен елемент при подготовката на ягоди за зимата:

- необходимо е обилно третиране на храстите с разтвор на калиев перманганат срещу брашнена мана;

Отглеждане на ягоди в домашни условия - възможно ли е, или е мит?

- добре е да засадите чесън до ягодовото легло (можете преди зимата), чиято миризма отблъсква повечето вредители.

Естественото одеяло - сняг - помага да се предпазят ягодовите храсти от замръзване през зимата.

Но не винаги снежната покривка покрива леглата навреме. Следователно е необходимо да се използва допълнителен покривен материал:

- слама или листа, които натрупват влага;

- иглите се считат за добър подслон, с изключение на голям брой игли, които трудно се отстраняват от леглата през пролетта;

- смърчови клони или изсушени малинови клони са универсално решение. Защитава добре и се почиства лесно;

В допълнение към повърхностния подслон, основата на храста трябва да се поръси с торф (хумус). Преди подслон цялата зеленина се отрязва, което ще помогне да се избегне гниене. През пролетта ягодите ще ви благодарят за вниманието и грижите с отлична реколта и добро настроение.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес