Зимният чесън ще нарасне до размера на юмрук, ако добавите определен тор към почвата преди засаждането му. Благодарение на този метод ще получите отлична реколта от зимен чесън.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Как да засадите зимен чесън?
Зимният чесън ще ви изненада с реколтата си, ако добавите дървесна пепел при изкопаване на лехите. Ще са ви необходими около две чаши пепел на квадратен метър почва. Или можете да поръсите почвата с пепел след засаждането. Не трябва да добавяте пепел към дупките, тя ще изгори корените. Дупките могат да бъдат направени с горната част на пластмасова бутилка. Дълбочината им трябва да бъде приблизително пет сантиметра.
Не засаждайте лук и чесън на това място
Ако времето е влажно, няма нужда да поливате чесъна след засаждането.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Засаждане на зимен чесън
Зимният чесън трябва да се отглежда в плодородна, богата на хумус и проветрива почва. Обича слънчеви места (на полусянка образува по-малки глави и узрява по-дълго). Киселите почви също не са подходящи за него. При необходимост почвата трябва да се варува. Земята трябва да бъде почистена от плевели и мръсотия и добре изкопана.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Чесънът не трябва да се отглежда във влажни зони, където се застоява вода.
При засаждане е много важна правилната дълбочина на поставяне на скилидките в почвата. Струва си да се помни, че зимният чесън презимува в земята и въпреки че растението понася добре замръзване, струва си да засадите скилидките по-дълбоко, отколкото през пролетта. Колкото по-голяма е скилидката, толкова по-дълбоко може да се засади (средно от 5 до 8 см).
Зимният чесън се засажда на редове през 25-30 см, по 3-4 реда на леха, с разстояние между скилидките 10 - 15 см (колкото по-голяма е скилидката, толкова по-голямо е разстоянието). Скилидките се поставят вертикално в земята, с дъното надолу. След засаждането се полива обилно.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Необходимо е скилидките да се разделят не по-рано от един ден преди засаждането и е още по-добре да се направи това непосредствено преди процедурата, тъй като те бързо губят влага през дъното и впоследствие покълват много по-лошо. Препоръчително е третирането на скилидките, избрани за засаждане срещу болести, с фунгицид. След това посадъчният материал трябва да се изсуши.
Разликата между зимния чесън и пролетния чесън е, че зимният се засажда през есента, а пролетният - през пролетта. Зимният произвежда по-големи глави и узрява по-рано от засадения през пролетта (вкоренява се преди зимата и позеленява още на границата на зимата и пролетта).
При засаждане на зимен чесън сложете това в почвата, за да е богата реколтата му