Най-ефективните методи, с които завинаги ще се отървете от охлювите в градината

23 април 2025, 14:49 часа

За мнозина охлювите в градината се превръщат в продължителна борба. Каквото и да се прави и каквито и средства да се използват, броят на мекотелите не намалява. Нека да разгледаме най-ефективните начини за борба с охлювите, така че усилията ви да не бъдат пропилени.

Методи за справяне с охлювите

Струва си да се отбележи, че броят на вредителите не винаги и не навсякъде е голям. Само в определени сенчести и влажни райони мекотелите са многобройни всяка година. На други могат да се появят в определени сезони или години, които са най-благоприятни за зимуване и размножаване.

Още: Тайната на огромните домати: Ето какво трябва задължително да знаете

Тактиката за борба се основава на броя на вредителите. На някои места е възможно просто да се съберат мекотелите ръчно няколко пъти, но на други места е необходимо да се използват по-ефективни средства.

  • Механични методи

Най-простият, но дълъг и досаден метод за контрол е ръчното събиране. Всеки ден трябва внимателно да инспектирате леглата, да разровите листата и да съберете всеки охлюв отделно. Които освен това се крият добре.

Възможно е значително да се улесни събирането на мекотели, ако ги концентрирате под някакъв подслон. Тези капани за охлюви са лесни за правене сами. Заслоните се правят от всякакви подръчни материали, които могат да бъдат намерени в градината:

Още: Видове почва и най-добрите торове за всяка от тях

  • гарнитури за дъски;
  • керамични плочки;
  • парчета ламинат;
  • железни или шперплатови листове;
  • парчета дебел плат.

Просто трябва да напоите добре почвата в онези места на леглата, където ще направите убежище за мекотелите, и да инсталирате подслон, който не приляга плътно към земята. Активно движещи се през нощта, рано сутрин или късно вечерта, охлювите лесно ще населят импровизирано общежитие за деня. Остава само да ги извадим оттам и да ги унищожим.

  • Народни средства

Народните методи за борба с охлювите обикновено се основават на изграждането на всякакви бариери по пътя на вредителя. Разбира се, не говорим за естествени огради. Най-често повърхността на леглата или техния периметър е покрита с насипни или прашни материали:

Още: Грижа за олеандъра: Избягвайте тези 3 големи грешки

  • дървени стърготини;
  • борови иглички;
  • суха пепел.

Последният също ще бъде отличен тор за повечето растения, особено в кисели почви. Всички подобни средства срещу охлюви в градината действат по същия начин, предотвратявайки движението на мекотелите и допълнително изсушавайки тялото им.

  • Химикали

Химическите препарати срещу охлюви се различават по състав и механизъм на действие от акарициди и инсектициди, на които коремоногите вредители са много устойчиви. Можете да поръсите препарата върху картон, дебела мушама или пластмасови субстрати и да ги поставите близо до растенията. Или повече или по-малко равномерно разпръснати по пътеките и между редовете.

Още: Най-красивите летни цветя, които издържат на жега

По-добре е работата да се извършва вечер, преди периода на най-голяма активност на охлювите. В рамките на 24 часа вредителите започват да умират, а общият защитен ефект продължава до 2 седмици.

Предотвратяване появата на охлюви

В допълнение към наличието на хранителни растения, охлювите са много привлечени от влажни и сенчести места. Тук се формира оптимален микроклимат, както за обитаване на възрастни, така и за снасяне на яйца. Такива условия могат да възникнат поради времето или неправилна грижа за растенията.

Превантивните мерки, съчетани с ефективни средства, ви позволяват да забравите за колосалните щети, причинени от бавно движещи се мекотели. Превантивните мерки, съчетани с ефективни средства, ви позволяват да забравите за колосалните щети, причинени от бавно движещи се мекотели.

Още: Ускорете плододаването на младите овощни дръвчета

Тъй като охлювите изискват висока влажност, за да оцелеят, е необходим интелигентен подход към поливането. Почвата не може да се поддържа във влажно състояние през цялото време. Също така си струва да обмислите възможността за преминаване към поливане само в сутрешните часове. През деня растенията ще вземат толкова вода, колкото им е необходимо, а до вечерта в горещо време почвата вече ще е суха.

Превантивните мерки, съчетани с ефективни средства, ви позволяват да забравите за колосалните щети, причинени от бавно движещи се мекотели. И намаляването на броя на охлювите или защитата на културите често не е толкова трудно, колкото изглежда.

Още: Красиви и вкусни, но капризни: 5 растения, които може би е по-добре да не засаждате

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес