Опитните градинари никога не прибират реколтата от зеле преди падането на сланата.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Защо зелето трябва да се бере след падането на сланата?
Опитните градинари прибират зелето, когато нощната температура на въздуха падне до -2 градуса, а дневната температура падне до +5-7 градуса. При такова време съдържанието на захар в зелето се увеличава и горчивината изчезва. Тоест зелето става по-вкусно.
Зелето ще издържи до пролетта, ако направите това
Трябва обаче да се има предвид, че зелето може да замръзне вече при -5 градуса, а замразените глави зеле се съхраняват лошо.
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Също така е изключително важно да прибирате зелето при ясно и сухо време. Зелето, събрано в дъжда, трябва да се изсуши преди съхранение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Замразени, напукани, повредени, недоразвити глави зеле не трябва да се оставят за съхранение: те бързо ще изгният.
Има визуални признаци, които показват, че зелето може да бъде прибрано от лехите - това са леко пожълтели долни листа, докато горните придобиват синкав цвят, а самата глава на зелето спира да расте. Зелето трябва да е плътно на пипане, така че когато стиснете главата му, можете да чуете хрускане. Що се отнася до теглото, нормата за късните сортове е 800 грама, докато ранните са много по-леки - около 300 грама.
Най-добре е зелето да се откъсне в сухо време и задължително с остър нож. Върху главата на зелето се оставя дръжка с дължина 3-4 см и няколко покриващи листа, които ще предпазят зелето от механични повреди и болести. Някои градинари предпочитат да не режат, а да изкопаят зелето заедно с корените и да го съхраняват в мазето, окачвайки го за стъблото от тавана.
Още: Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки
Още: Засаждане на разсад от домати: Как да изчислите правилно кога е най-подходящият момент за това
Във всеки случай нарязаното зеле или дори изкопаното зеле не трябва да се суши на слънце, в противен случай бързо ще загуби влагата си и няма да издържи. По-добре е да го оставите поне 5 часа под навес навън или в хладно и сухо помещение, така че стъблото да има време да изсъхне и да не започне да гние в мазето.
Най-подходящите условия за съхранение на бялото зеле са висока влажност на въздуха (85-95%) и температура от 0 до 1 градус. Ако температурата се повиши над 4 °C, зелето ще започне да покълва. Най-простият и популярен метод за съхранение е да поставите зелето в касетки или картонени кутии и да ги сложите в мазето. Можете също така да увиете всяка глава зеле в хартия или стреч фолио на няколко слоя.
Можете да съхранявате зелките в сандъчета с пясък, но за това трябва да оставите дръжка с дължина поне 8 см. Зелето просто се забива в пясъка с дръжката надолу.
Само опитните градинари слагат кърпа с това до зелето