Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите

01 април 2025, 16:17 часа

Розите са изключително популярни храсти, обичани заради зашеметяващите си цветя и изключителен аромат. Има обаче много потенциални грешки, които могат да бъдат направени при отглеждането на тези цветя.

За съжаление, те се срещат през целия живот на розата, от засаждането до годишната грижа. Ще разгледаме най-честите грешки при отглеждането на рози, за да сте сигурни, че не пречите на вашите цветя да разгърнат пълния си потенциал.

Грешен избор на място

Още: Борба с вредителите в оранжерията - не позволявайте реколтата ви да бъде унищожена

Има всякакви рози, от огромни катерливи рози до миниатюрни храсти, така че си струва да прочетете внимателно описанието на сорта, преди да го купите. Естествено, една голяма и буйна роза няма да стои добре, ако постоянно се подрязва, за да се побере в малко пространство. Ако е възможно, засадете розата на място, където ще бъдат задоволени нейните нужди.

Засаждане в неподходяща почва

Дори ако сте избрали идеалното място за вашата роза, все пак е препоръчително да подготвите почвата за оптимален растеж на храста. Най-добре е да засадите рози в плодородна, рохкава почва, обогатена с органични вещества.

Леха само за рози

Още: 7 фатални грешки при разсада на домати, които могат да ви оставят без реколта

Ако обичате розите, може да се изкушите да им отделите специално място във вашата градина, създавайки официална розова градина. Въпреки това, като засадите само рози заедно, рискувате да създадете проблеми в бъдеще.

В цветна леха, предназначена изключително за рози, болестите и вредителите трябва само да се преместят в съседно растение, за да продължат да изсмукват соковете и да съсипват насажденията. Скоро цялата ви розова градина ще бъде поразена от листни въшки, черни петна или още по-лошо, вируси.

Спестяване на вода при поливане

Повечето видове рози обичат водата, но няма да понасят застояла влага в корените. При сухо време ще получите най-много цветя, ако поливате храста поне веднъж седмично. Можете да използвате маркуч, лейка или система за капково напояване, но се опитайте да не намокрите листата.

Още: Най-добрите торове за малини: Съвети за богата реколта

Гъбичните и бактериални заболявания, които засягат розите, обичат влажни условия. Ако листата останат мокри в продължение на няколко часа, рискът от черни петна, брашнеста мана и антракноза се увеличава. Поливането отгоре може да се извърши сутрин в слънчев ден. Така листата ще изсъхнат бързо и рискът растенията да се разболеят ще бъде минимален.

Оставяте увехнали цветя

Подрязването на избледнелите цветя насърчава появата на повече пъпки и поддържа растението да изглежда спретнато. В същото време резитбата стимулира нов растеж и спомага за поддържане на формата на храста.

Тъй като повечето рози цъфтят отново от пролетта до късната есен, спирането на цъфтежа може да бъде досадно. За да се справите ефективно с тази задача, късайте стари цветя всеки път, когато минавате покрай храста.

Още: Груби грешки при торенето на хортензии, които съсипват и най-силните храсти

Прекомерно убиване при контрола на вредителите

Много рози привличат пеперуди, пчели и други полезни опрашители. Повечето насекоми, които се хранят с рози, причиняват толкова малко щети, че няма смисъл да ги контролирате, тъй като ще навредите и на опрашителите. Ако заразата излезе извън контрол, опитайте да използвате по-малко токсични органични продукти за борба с вредителите като инсектициден сапун или масло от нийм.

Преди да започнете да избирате пестициди, не забравяйте, че листните въшки са вкусна хапка за малките птици, хищните оси, дантелените мухи и калинките. Ако ги напръскате с инсектицид, потенциално ще убиете полезните хищници, които осигуряват естествен контрол на вредителите.

Недостатъчно торене

Още: Розите ще избухнат от цветове, ако ги подхраните с това през пролетта

Розите се смятат за „лакоми“ цветя. За да растат добре и да цъфтят обилно, трябва да се хранят достатъчно. За да получите най-добрия цъфтеж от вашите рози, наторете след последната пролетна слана и повторете след края на първия цъфтеж.

Препоръчително е торенето да се повтаря веднъж месечно до края на лятото. Ако наторите твърде късно през сезона, растението може да продължи да расте и да се опита да цъфти, когато трябва да се подготвя за зимата.

Липса на правилно подрязване

Подрязването е може би най-плашещата тема за начинаещите градинари. Някои, страхувайки се да направят нещо нередно и да навредят на растението, избягват резитбата изобщо. С този подход ще получите неконтролируем, обрасъл храст, който почти не цъфти и страда от болести.

Още: Всички правят тази грешка: Колко често трябва да се поливат розите

Дори и да е възникнала такава ситуация, розите все още могат да бъдат съживени. В повечето случаи розите могат да се подрязват в края на зимата и началото на пролетта.

Преди подрязване се уверете, че вашата роза е на поне 3 години. Дотогава ще расте естествено без подрязване. Грижата за храста ще бъде ограничена до премахване на болни или мъртви издънки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес