Има албуми, които не просто звучат – те вибрират отвъд жанра, отвъд ритъма. "Полет" на TRIGAIDA е точно такъв – вдъхновен от природата, роден от корена на българския фолклор и окрилен от електронното настояще. Този албум е като дълбоко вдишване сред планински върхове – едновременно личен и универсален, осъзнат и свободен. В деня на концерт-промоцията на 24 април в клуб Mixtape 5 разговаряме с тримата музиканти зад проекта – Иван Шопов, Ася Пинчева и Георги Маринов – Хорхе.
Те ни разказват за "Полет" като състояние на духа, за красотата на традицията, пречупена през модерното, за силата на музиката да лекува, събужда и свързва. И за вярата, че когато артистът говори с искреност, публиката чува със сърцето си.
---------------------------------------------------------
Още: Roisin Murphy от Moloko ще пее на пристанището в Бургас през август
Заглавието на новия ви албум "Полет" носи усещане за свобода, надскачане на граници, дори духовно пътуване. Какво е "полетът" за вас лично – и как това усещане е претворено в музиката?
Хорхе: За мен да правиш и изпълняваш музика до голяма степен се сравнява с усещането, когато човек лети. Свободата да интерпретираш български фолклор е полет на мисълта и душата. Изпълненията на живо също са наситени с адреналин и нямам търпение да представим новия албум на 24-ти април в клуб Mixtape 5.
Ако "Elate" беше поклон към автентичната традиция, то "Полет" изглежда като крачка към бъдещето. Как се промениха музикалните ви търсения и подходът ви в новия албум?
Ася: Тези четири години минаха много различно за всеки от нас. Преживяхме всякакви неща, както в личен, така и в професионален план. Смея да кажа, че станахме по-смели и зрели в решенията и подхода си. Музиката ни по същия начин имаше нужда от това време, за да узрее и да стане готова да полети.
Какво място заема фолклорната традиция в електронната сцена днес и какво е предизвикателството да я преведеш на "езика" на клубната култура?
Хорхе: Две на пръв поглед несъвместими неща са фолклорът и електронната музика. За да се смесят успешно, човек трябва да има любов и към двете. Когато има любов, всичко е възможно и резултатът винаги е в положителна посока.
Още: Тино представя неочакван емоционален дует с изгряващ талант (ВИДЕО)
Фотограф: Владимир Груев
Този албум звучи не само като музика, а и като манифест – за връзката с природата, за нуждата от осъзнатост. Каква е според вас ролята на музиката в това да "събуди" съзнание и отношение към природата?
Ася: За мен ролята на музиката има огромно значение в днешно време. Тя възпитава и изгражда ценностна система у хората. Смятам, че всеки артист трябва отговорно да създава и представя своето творчество. За TRIGAIDA природата винаги е била сила и вдъхновение. С този албум искаме да покажем как хората да уважават и ценят заобикалящата ни среда и чрез музиката си да "събудим" у тях едно по-добро възприятие и отношение към природата.
Инициативата ви за конкурс за видеоклип към "Планината" е много интересна. Какво ви подтикна да отворите процеса към публиката и какво бихте искали да видите като интерпретации на тази песен?
Иван: За нас е много важно публиката да бъде ангажирана в идеологията и концепцията на албума, да бъде ангажирана с някои от темите и всички заедно да се опитаме да помогнем на света да е по-добро място. Като интерпретация си представям как талантливи видеографи споделят тяхната гледна точка към природата и как тя да бъде запазена за следващите поколения. В текста на песента се пее за свлачище, но всеки е свободен да интерпретира думите по негов начин и да намери начин, с който да покаже какво богатство имаме и как да го опазим.
Още: Chambao омагьосват и Варна на 29 юни в Летния театър
Албумът ще излезе и на лимитиран винил. Смятате ли, че има завръщане към физическия носител в епоха на стрийминг и какво носи за вас този по-бавен, "осезаем" начин на слушане?
Иван: Определено има завръщане към винила като формат. Много хора искат да държат в ръцете си музиката, която обичат, а не да я слушат само в дигитален формат. Ние държим много на качеството на звука и затова албумите ни излизат на лимитиран 180-грамов винил, който звучи по най-добрия начин за този формат. Да слушаш винил означава да си осъзнат в процеса на слушане и да трябва да станеш и да обърнеш плочата, за да чуеш втората страна, което прави връзката с музиката по-осъзната.
Вашите лайв изпълнения винаги предизвикват силни емоционални реакции у публиката. Какво усещате вие, когато виждате хората да танцуват на фолклор в drum & bass ритъм?
Ася: Като човек, който е израснал с народната музика, за мен винаги тя е звучала по определен начин и местата, на които можеше да се слуша, бяха типичните. Откакто започнах да работя с групи, които смесват фолклор с модерно звучене, открих един чисто нов свят, за който не бях подозирала. Винаги съм харесвала хип-хоп, RnB и поп и джаз музика, но когато чух за пръв път народна песен с подобен ритъм, не можах да повярвам колко добре и хомогенно може да звучи. Не се изненадвам, че и хората усещат тази спойка по начина, който и ние, защото именно това е бъдещето на народната песен и тя да се съхрани в съзнанието на хората.
Фотограф: Владимир Груев
Като артисти как подготвяте сцената и сетовете си, за да се получи не просто концерт, а преживяване, което се помни?
Ася: Всеки наш концерт е едно пътуване, а за 24-ти няма да е по-различно. Подготвили сме разнообразна програма, като първо на сцената ще се качат Мария Ангелова и Боян Ангелов, които ще ни пренесат в техния "Друг свят" с фолклорен полъх и модерни звуци. Към тях ще се включат и Александър Михайлов - кавал и Ваня Димитрова - бек вокали.
За нашия сет сме подготвили невероятни визуализации от Elektrick Me и специалния ни гост музикант Росен Захариев - Роко, който участва в три от парчетата в албума. Винаги, когато правим музика, включваме музиканти и приятели, които споделят нашите възгледи, както музикално, така и енергийно. Това са хора, които умеят да експериментират, така че да добавят нужната щипка за завършването на всяко наше произведение.
Още: Гост-музиканти и аудиовизуално шоу за концерта за новия албум "Полет" от TRIGAIDA
Концертът ще бъде съпроводен от визуализации от Elektrick Me. Какво е ролята на визуалното изкуство в разказването на историята зад "Полет"?
Иван: Визията към албума е много тясно застъпена в концепцията и за нас е важно да потопим всички сетива на посетителите на концерта в звука и визиите определено помагат за това. От обложката до лайв изпълнението с интерактивно видео зад нас - винаги търсим посоката на интеграция между изкуствата, естетиката и дълбочина на изказа.
Фотограф: Владимир Груев
Какво ви вълнува най-много в това, което сте постигнали с "Полет"? И какво искате хората да отнесат със себе си, когато си тръгнат от концерта на 24 април?
Ася: Това, което най-много ме вълнува в този албум, е, че успях да предизвикам себе си музикално и да бъда по-смела в това да пиша. Радвам се, че случихме този албум, защото в него има много истински и смислени истории, които хората трябва да чуят и от които да вземат пример. Искаме хората да усетят посланието на всяка една песен и дори да не разберат текста веднага, да чуят музиката с душите си, така че да отнесат със себе си една силна емоция и преживяване.
Хорхе: Лично мен най-много ме вълнува процесът по създаване на музиката към албума "Полет". Доста се наложи да експериментирам и импровизирам като инструменталист. Винаги е удоволствие да работиш с музиканти като Ася Пинчева и Иван Шопов. Също така нямам търпение да представим албума на живо!
Още: Публиката определя успеха на изпълнителя: Любо Киров за истината в музикалния бизнес