Земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер в Истанбул, което стана в сряда, отново привлече вниманието към предишни предупреждения на един от най-изтъкнатите експерти по земетресения в Турция за възможността за по-разрушително сеизмично събитие в региона. Професор д-р Наджи Горур, уважаван сеизмолог, по-рано предупреди, че в района на Мраморно море ще има земетресение с магнитуд между 6 и 7 степен, като добави зловещо, че "това, което ще последва, ще бъде още по-силно".
Горур отново подчерта, че основното земетресение вероятно ще надхвърли магнитуд 7 - сценарий, от който отдавна се опасяват експертите, запознати със сеизмичната история на региона, съобщава "Turkiye Today".
Още: Може ли да се прогнозира земетресение? Говори експертът проф. Николай Милошев
Турция не е готова за земетресения
Снимка: iStock
Сеизмологът разкритикува сегашния подход към готовността за земетресения, като отбеляза, че устойчивостта на земетресения се простира далеч отвъд строителните усилия. "Градската трансформация и строителството на сгради сами по себе си не подготвят града за земетресения. Устойчивият на земни трусове град е нещо съвсем различно. Сега обществеността трябва да направи необходимото чрез надзор и мониторинг", казва той.
Горур също така подчерта, че земетресенията трябва да се обсъждат и да се подготвят за тях преди да настъпят, а не след това. "Земетресенията са твърде важен въпрос, за да бъдат обсъждани едва когато се случат. Трябва да говорим за тях и да вземаме предпазни мерки, когато те не се случват".
Още: Ердоган след труса: Следим внимателно ситуацията
Той призова за координирани действия между държавните органи, общините и гражданите за подходяща подготовка на Истанбул за сеизмични събития - опасения, които експертите изразяват от години във връзка с потенциалните сценарии за земетресения в района на Мраморно море.
Започнаха дискусии за готовността за земетресения
Земетресението в Истанбул на 23 април отново разпали продължаващия дебат за готовността на Истанбул за земетресения, като предупрежденията на Горур напомниха за предизвикателствата, които все още предстоят пред най-големия метрополис в Турция. След последния силен трус предишните изявления на Горур придобиха нова актуалност, тъй като експертите преоценяват сеизмичната заплаха за най-населения град в Турция.
"По разлома Кумбургаз в Мраморно море близо до Истанбул се случват много земетресения с различна сила", пише Горур. "Това не е голямото земетресение, което очаквахме в Мраморно море. Тези събития увеличават напрежението, натрупано от този разлом, тласкайки го към разкъсване", заключава той, цитиран от "Turkiye Today".
Още: BG-ALERT не се задейства при земетресението в Турция, усетено у нас
Снимка: iStock
Най-застрашени зони в Истанбул
В Истанбул има квартали, които са уязвими по отношение на геоложката структура и градското развитие.
- Зейтинбурну
- Фатих (исторически полуостров)
- Бакъркьой
- Авджълар (особено крайбрежните райони и в близост до езерото Кючукчекмедже)
- Кючукчекмедже (кварталите Менексе, Канария, Кумхуриет)
- Бейликдюзю (Гюрпънар: кварталите Петмез и Пинаркент)
- Буюкчекмедже (район Девебагиртан)
- Кумбургаз и Силиври
- Тези зони се характеризират с рохкава почва, застрашен от свлачища терен и гъсто строителство в близост до линията на разлома Мармара.
- По-безопасните зони в Истанбул по отношение на стабилността на почвата включват:
- Кадъкьой
- Камика
- Айдос
- Горните части на Картал и Малтепе
Още: Турското земетресение е дошло от исторически мощна сеизмична зона
Какво казват други експерти за земетресенията в Истанбул?
Снимка: iStock
Сеизмологът Окан Тюйсуз заяви пред NTV, че земетресението в Истанбул е следвало типична последователност: преден трус, основен трус и по-малки вторични трусове. "Този вид активност се очаква. Възможно е да последва вторичен трус с магнитуд 5. Вероятността за предизвикване на много по-силен трус в момента е малка, но е необходима бдителност.", каза Тойсюз.
Професор д-р Хасан Созбилир, директор на Центъра за изследване и приложение на земетресенията в университета Dokuz Eylul, подчерта значението на последните сеизмични събития. Той отбеляза, че земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер от 23 април е било частичен разлом по западния сегмент на Северноанадолския разлом. "Само част от разлома се е активирала. Пълно разкъсване вероятно би довело до земетресение с магнитуд 7,4 или 7,5. Това частично събитие всъщност е положително, тъй като може да облекчи някои натрупани напрежения.", обяснява професорът.
Още: Ако силно земетресение удари София: Готова ли е столицата за 7 по Рихтер?
Земетресението край Силиври предизвика незабавна реакция на правителството и технически оценки в областта на транспорта, инфраструктурата и жилищното строителство. Работата на метрото остава стабилна, а последващите трусове се следят отблизо от сеизмичните експерти, пише "Turkiye Today".
Училища и университети са затворени за 2 дни
Снимка: iStock
След труса в Мраморно море министърът на образованието на Турция Юсуф Текин обяви, че всички училища в Истанбул ще бъдат затворени за два дни като предпазна мярка. Решението е взето в координация с Министерството на вътрешните работи и има за цел да осигури безопасността на населението и да предостави възможности за временно подслоняване при необходимост.
От градската управа на Истанбул също така потвърдиха, че държавните служители, които са бременни, инвалиди, ветерани или майки на деца под 10 години, ще получат административен отпуск през този период. Освен това университетите в Истанбул ще останат затворени на 24 април, четвъртък, и 25 април, петък, в съответствие с по-широките протоколи за безопасност в града.
Още: След силно земетресение кадри показват реакцията на слоновете в зоопарк (ВИДЕО)
Да се спазват следните мерки за сигурност
Снимка: iStock
Турският орган за управление при бедствия и аварии (AFAD) и губернаторството на Истанбул препоръчаха на гражданите да спазват някои основни правила, за да гарантират своята безопасност.
- Избягвайте да използвате асансьори
- Подслонете се под здрави мебели, за да образувате "спасителен триъгълник"
- Избягвайте балкони и прозорци
- Не претоварвайте мобилните мрежи
- Следете новини само от официални източници
Властите продължават да наблюдават последиците от земетресението на 23 април, докато аварийни екипи извършват структурни проверки в Истанбул. Тъй като до момента не са докладвани големи щети, служителите се съсредоточават върху оценката на последствията от труса и мерките за обществена безопасност в уязвимите квартали, пише "Turkiye Today".
Още: Истанбул очаква голямо земетресение: Подготвят първо "Света София" (ВИДЕО)