Райграсът е многогодишно фуражно растение с рехава форма и лъскава листна повърхност от долната страна на листа.
Характеристики
Най-разпространеният - пасищният райграс, има мощна коренова система. Образува плътен чим, което позволява да се използва за укрепяване и възстановяване на почвата. Листата са тесни, продълговати, с дължина 20-30 см и ширина 3-5 мм, като се стесняват към края. Цветът им е наситено зелен. Растението е податливо на болести като брашнеста мана, петна, ръжда и гъбички.
Още: Какви особености има косенето на райграс през зимата
Разновидности
Пасищен (английски). Височина на растението от 15 до 70 см. Може да расте в ливади и гори. Подходящ за създаване на тревни площи, пасища и сенокоси.
Френски (висок). Образува издънки с височина до 1 м и се разраства в плътен чим. Използва се само за сенокос.
Италиански (многоцветен). Височината му е до 65 см. Използва се на пасища и за сенокос. Не понася добре суша и измръзване.
Още: Как да подготвим райграса за студа през зимата
Луковичен. Характеризира се с наличието на луковици върху корените под формата на уплътнения. Височината на стъблата е в рамките на 30 см.
За създаване на зелени площи пасищният (английският) райграс се счита за една от най-добрите треви въпреки, че отстъпва на много растения по отношение на здравината на чима.
Тревни площи
Много хора мечтаят да имат спретната и добре поддържана морава. Изборът на семена зависи от няколко фактора, като осветлението на района, вида на почвата, климатичните условия и предназначението на моравата.
Най-често за тревни площи се използва пасищният райграс, който произвежда издънки с яркозелени листа. Т. нар. „мокетна морава“ се оформя бързо. Понеже кореновата система на растението е разположена в горния слой на почвата, тя бързо покрива голяма площ с издънки. Понася добре косене, расте равномерно. Моравата трае до 5 години.
Поддържане
Развитието на пасищния райграс се влияе от състава на почвата. Той обича дренаж и плодородна почва. Твърде много слънце и суша имат отрицателен ефект, също така не обича кисела почва. Райграсът не се страхува от механично натоварване и израства бързо и безболезнено. Затова се използва при изграждането на спортни и детски площадки.
По време на сеитбата и до първото косене поддържайте горния слой на почвата в умерено влажно състояние. Семената се засяват в почвата на дълбочина 2 см. Разходът на семена е 40 грама на 1 кв. м., засети в напречни и надлъжни редове.
Поливайте постоянно, но умерено. Ако е възможно, инсталирайте автоматична напоителна система.
Редовно косете на височина минимум 3 см. Райграсът не понася ниско косене.
Сезонни грижи
През зимата трябва да ограничите ходенето по тревата, особено, ако има малко сняг.
При сеитба през пролетта трябва да настъпи стабилно топло време от поне 6-8 градуса по Целзий. Оптималното време за засяване на семена е ранна пролет или късно лято. Засадените семена се покриват с тънък слой почва. Ако се създадат благоприятни условия, разсадът ще се появи в рамките на една седмица. През пролетта, когато снегът се стопи и горният слой на почвата изсъхне, разресването на чима може да се извърши с обикновено гребло. След това се добавят торове с азот, фосфор и калий.
През лятото грижите включват поливане, косене, торене и отстраняване на плевели.
Есенната работа включва събиране на паднали листа, ремонтни дейности и дупчене на почвата с вила, ако валят продължителни дъждове. Добавя се последният тор от фосфор и калий. В края на октомври тревата се коси, като се оставя на 4 см височина.
Заключение
Пасищният райграс е подходящ за засаждане както на голяма площ, така и на малък парцел. Расте толкова гъсто, че не оставя шанс на плевелите да оцелеят. Децата с удоволствие играят на поляна с такова покритие. Тревата не боде и не наранява.
Райграсът е подходящ за спортна площадка, тенис-корт и футболно игрище.
---