Как хитрите градинари засаждат рози с гол корен

01 април 2025, 16:20 часа

Често пропускани в резултат на малкия си вид, подобен на клонка, розите с гол корен са лесен и икономичен начин за добавяне на траен цвят към домашния пейзаж и към контейнерите. Градинарите могат да очакват дори и най-малките растения да се установят бързо, което води до буен растеж и зашеметяващи флорални дисплеи през първия сезон.

Никога НЕ подрязвайте розите по това време, няма да цъфтят

Да се ​​научите как да засаждате рози с гол корен е много лесно, ако вече знаете как да засаждате рози. За постигане на най-добри резултати обаче ще е необходимо внимание към тяхното позициониране и продължителни грижи.

Ако се учите как да отглеждате рози , тогава голите корени са фантастично място да започнете, тъй като храстите често стават по-издръжливи от тези, закупени като млади растения. Можете да закупите всички видове рози на гол корен, включително увивни рози и розови дървета .

Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози

Това ръководство разглежда по-подробно как да отглеждате рози с гол корен, кога да ги засадите и техните специфични нужди след трансплантация.

В търговията с разсадници терминът „гол корен“ най-често се използва за обозначаване на растения, които се продават без почва. Растенията от този тип са почти винаги латентни, когато се продават на потребителите.

Спящите растения са тези, които са спрели или забавили растежа си като част от период на почивка или в подготовка за зимата. През това време растенията ще бъдат значително по-малко податливи на увреждане в резултат на студа и потенциала за стрес по време на трансплантацията.

Освен че са голи в корените, розите с голи корени са без никакви листа в горната част, оттук и невдъхновяващият им вид. Въпреки това, те бързо ще пуснат силни корени и ще оживеят със свеж растеж.

Още: Розите ще цъфтят като луди: Тайната е в яйчените черупки

Най-доброто време за засаждане на рози с гол корен варира в зависимост от зоните на устойчивост. Градинарите трябва да планират трансплантация на нови храсти, когато условията са хладни. Много експерти отбелязват, че засаждането през есента е сред най-добрите, което позволява достатъчно време за производство и установяване на силна коренова система преди настъпването на по-студеното време.

Засаждането може да продължи през зимата, при условие че почвата все още може да се обработва и не е замръзнала. Трансплантацията в началото на пролетта е още една жизнеспособна опция, въпреки че непредсказуемите температурни колебания могат да доведат до стрес. По-кратък период на установяване в този момент може допълнително да допринесе за забавяне на растежа през първия им сезон.

Ако е възможно, градинарите трябва да избягват засаждането на храсти с гол корен през лятото или когато условията са особено топли.

Преди да засадите оголени корени, подготовката на почвата за розите е ключова. Това може да се направи дни или дори седмици предварително, особено ако трябва да направите значителни промени.

Още: Розите ще цъфтят пищно, ако се поливат с това веднъж месечно

Първо се уверете, че сте избрали подходящо място за засаждане на вашите рози. Мястото трябва да получава достатъчно слънчева светлина и да е чисто от плевели. Добрият дренаж е от ключово значение – избягвайте градински площи, склонни към преовлажняване.

С помощта на вилица обработете почвата на дълбочина, приблизително два пъти по-голяма от височината на кореновата топка на растението. Допълнете почвата с готов компост или добре угнил оборски тор и тор за рози с бавно освобождаване. Като алтернатива на търговския тор можете да използвате естествени продукти като костно брашно, което добавя фосфор за силно развитие на корените, брашно от водорасли, източник на калий с бавно освобождаване , и смляно брашно от люцерна, което осигурява азот и фосфор с бавно освобождаване , както и естествения стимулант на растежа триаконтанол.

Розите ще избухнат от цветове, ако ги подхраните с това през пролетта

Ако градинарствате с глинеста почва , можете да подобрите аерацията и дренажа, като добавите допълнителен органичен материал, като борова кора или листна плесен .

Тествайте pH на почвата си . Розите процъфтяват при слабо киселинно ниво от около 6,5, с приемлив диапазон на засаждане от 5,5 до 7. Можете да промените алкалната почва с компост от оман или органични материали като борови иглички, дъбови листа, утайка от кафе или листна плесен. pH на киселата почва може да се повиши чрез добавяне на вар .

Още: Хвърлете обелка от този плод в градината и розите ще цъфтят като луди до есента

Накисването на рози с гол корен преди засаждане значително увеличава шансовете ви за успех като нов розовар. Извадете розите с гол корен от опаковъчния материал и ги поставете в кофа с прясна, чиста вода за поне два часа – по-добре 12-24 часа.

Кофа от 5 галона (19 л), пълна докрай с вода, е идеална, тъй като имате нужда от достатъчно вода, за да покриете цялата коренова система и долните нива на розовия ствол.

Какви тънкости има в пръскането на розите през пролетта?

Всеки храст вече може да бъде позициониран в подготвената му дупка, като се уверите, че корените са разпръснати свободно. Поръсването на микоризни гъби върху корените преди засаждането ще помогне на храста да създаде по-силна коренова система, позволявайки на розите да поемат повече вода и хранителни вещества от почвата.

Напълнете отново почвата в дупката и я закрепете внимателно около растението. Бастуните трябва да бъдат заровени точно до нивото на земята, с поне 5 см среда, покриваща короната на храста.

Още: Тайната на пищния цъфтеж на розите: Поливайте ги 1 път месечно с това

Поливайте добре новозасадената роза, като напоявате цялата площ за засаждане.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес