Репичките обикновено се отглеждат от семена и изискват рохкава почва за правилно образуване на корени. Компостиран тор, трева и листа могат да се добавят за подобряване на плодородието на почвата. Препоръчва се премахване на камъни, пръчки и неорганични отпадъци от мястото на засаждане.
Спасяване на репички: Тайните на реколтата без червеи
Репичките растат най-добре при хладно време и постоянно влажни почви. Проливните дъждове могат да уплътнят почвата и да образуват твърда кора на повърхността, която възпрепятства образуването на корени. От друга страна, стресът от сушата прави репичките жилави и променя мекия им вкус.
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Как да засадите репички
Разгребете или обработете почвата на дълбочина от 20 до 30 см. Засявайте семена веднага щом почвата може да се обработва през пролетта или в края на лятото за есенна култура.
Засадете семена от репички на дълбочина 1,25 см. Разпределете семената на разстояние 2,5 см на ръка, със сеялка или използвайте лента за семена от репички .
Поливайте леко, за да предотвратите образуването на кора и уплътняването на почвата. Покълването отнема 4 до 6 дни. За стабилна реколта използвайте последователно засаждане, като засявате семена от репички на всеки 7 до 10 дни.
Още: Как хитрите градинари засаждат рози с гол корен
Следните съвети за засаждане на репички също трябва да помогнат
Ако почвата стане кора, леко поръсете повърхността с вода. Внимателно натрошете повърхността с ръка или малък култиватор.
Когато корените на репичките достигнат годен за консумация размер, събирайте всеки друг, за да увеличите пространството между останалите растения.
Репичките се нуждаят от 2,5 см дъжд или допълнителна вода на седмица. Поливайте репичките обилно, тъй като имат големи главни корени и малко хоризонтални корени.
Още: Как да предпазим репичките от червеи? Важна е датата на сеитба!
Отглеждането на репички на пълно слънце дава най-добри добиви, но репичките могат да понасят и лека сянка.
Плевете или мулчирайте за борба с плевелите
Засадете няколко сорта репички за различни цветове, размери и вкусове.
Още: Кога е най-добре да засадите репички преди зимата?
Кога репичките са готови за прибиране на реколтата?
Репичките узряват бързо, като повечето сортове са готови за прибиране на реколтата след 3 до 5 седмици. Репичките могат да се берат във всякакъв използваем размер. По-малките корени от репички обикновено са по-пикантни. Когато корените узреят, те стават по-твърди. Ако се оставят в земята твърде дълго, репичките ще станат дървесни.
Отлично решение: Репички в домашната градина
Когато репичките наближат зрелостта, понякога върховете на подутите им корени ще започнат да излизат от почвата. Един от начините да проверите напредъка им е да издърпате жертвено растение репичка, за да видите дали корените са достигнали използваем размер.
Още: Как да засадите репички преди зимата - тънкостите, които трябва да знае всеки градинар
За да съберете кръгли видове репички, хванете здраво листата и основата на растението и внимателно издърпайте корена на репичките от почвата. За по-дълги сортове репички, като дайкон , използвайте лопата или вилица, за да разрохкате почвата, така че коренът да не се счупи при издърпване. Набраните репички се съхраняват добре в хладилника в продължение на няколко седмици.