Глухарчето – от градината до чинията: Ползи и рецепти с дивата билка

11 април 2025, 14:01 часа

Любителите градинари го демонизират, билкарите го обичат – глухарчето. Ядливата дива билка има много здравословни съставки и предлага много възможности за приготвяне в кухнята. Растението има високото съдържание на калий, както и дехидратиращ ефект от листата и корените.

Още: 5 бабини лека за запушен нос, които наистина действат

В допълнение към други минерали, той съдържа калций и силициев диоксид, както и здравословни горчиви вещества като хинолин, който е полезен за жлъчката и черния дроб. Например, можете да приготвите фино зеленчуково ястие от набраните през есента корени, измити, тънко обелени и нарязани на ситно, които след това се задушават в масло и малко бульон. Но листата и цветята на глухарчето също са годни за консумация и имат много приложения.

Използвайте го в кухнята

Глухарчето е универсална дива билка, която е отлична за използване в кухнята. За да приготвите глухарче, можете да наберете корените през есента, да ги обелите на тънко и да ги нарежете на ситно. След това задушете в масло и малко бульон.

Още: Природни средства: Растенията, които борят умората

За да направите чай от глухарче, който укрепва бъбреците, изсушете корените на 40 градуса и ги оставете да се накисват в студена вода за една нощ, преди да ги сварите. Могат да се използват и цветовете: от тях се получава вкусен мед от глухарче. Опитайте и супата от глухарче, коприва и смлян бъз, която се приготвя с пресни билки и подправки и укрепва имунната система.

Не само в храната

Чаят от глухарче е добро начало на деня. Стимулира метаболизма в храносмилателния тракт и действа активиращо. Поради това е идеална добавка към лечение на гладно и подпомага тялото при отслабване.

Още: Експерти: Тази подправка успешно изгаря мазнините

За да приготвите укрепващ бъбреците чай от глухарче, изсушете корените на парчета на около 40 градуса във фурна или в дехидратор. Начин на приготвяне: Оставете две чаени лъжички в чаша да се накисват в студена вода за една нощ, след това оставете да заври и пийте подсладен с мед (три чаши на ден).

Специални сортове за кухнята

Ако искате да опитате богатата на витамин С диворастяща билка в кулинарията, трябва да опитате култивираното глухарче, което е изключително популярно във Франция и Швейцария. Сортове като „Earliest Improved Dandelion“ или „Lionell“ почти нямат горчив вкус и образуват високи, изправени листни групи с особено меки, жълти сърцевидни листа. Сеитбата се извършва от март нататък в почва, богата на хумус и хранителни вещества, или в края на зеленчуковата леха, или между редовете с грах, пресен лук и репички.

Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция

Съвет: По-добре е да не оставяте култивираните сортове да цъфтят, тъй като те също ще се самозабравят и ще се заселят в градината като дивите си роднини.

Рецепта за супа от глухарче, коприва и смлян бъз

Списък на съставките:

  • 150 г млади листа от глухарче
  • 150 г листа от млада коприва
  • 150 г смлени млади листа от бъз
  • 2 скилидки чесън
  • 1/2 глава лук
  • 1 супена лъжица масло
  • 50 г целина (повече ще е твърде доминиращо на вкус)
  • 1 литър вода
  • 2 супени лъжици зеленчуков бульон
  • 1 чаша заквасена сметана
  • 1-2 супени лъжици нишесте (ако е необходимо)
  • Сок от един лайм
  • Сол, черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане

Глухарчето, копривата и смления бъз измийте, отцедете и нарежете на ситно. Чесънът, лукът и целината се нарязват на ситно и се задушават с маслото в достатъчно голяма тенджера на умерен огън, докато лукът стане прозрачен.

Добавете вода, бульон и билки, увеличете топлината, оставете да заври за кратко и след това оставете да къкри на среден огън за около десет минути. Пасирайте едрите парчета с блендер, добавете заквасената сметана и сока от лайм и овкусете с подправките. Ако супата все още е твърде рядка, смесете малко нишесте на прах с малко гореща супа в чаша, добавете към супата и оставете да заври отново за кратко.

Сервирайте супата докато е гореща с домашно приготвени крутони или мек хляб. Добър апетит!

Още: Знаете ли какво прави лененото семе със сърцето ви?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес