Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Москов се похвали с постигнатото, не бил обаче напълно готов анализът за клиничните пътеки

28 декември 2016, 10:00 часа • 1848 прочитания

Тезата, че в здравеопазването има много пари, е погрешна. В здравеопазването ще има повече пари заради демографската ситуация. В здравния бюджет за догодина има 247 млн. лева повече, но те няма да потънат ей така, в пясъка. Това, което правихме през последните две години, е да запушваме течове. От догодина с тези пари хората с есенциална хипертония ще получават лекарства безплатно. Така здравният министър в оставка Петър Москов коментира напредъка на здравната реформа в България.

Москов се похвали, че за пръв път в страната през тази година нямало недостиг на направления. Водещият на сутрешния блок на БНТ Иво Никодимов обаче не попита защо НЗОК пак е на загуба в края на годината и свърши парите за здраве още на 9 декември и дефицитът е около 50 млн. лева.

Десет години не стана, но за две години ние направихме Националната здравна карта. Тази карта дава рамката болничната помощ да се разраства само там, където има нужда. Всяка седмица има откази за разкриване на нови болнични легла, увери Москов.

До момента, в който Националният рамков договор представлява министърът и лекарите да преценяват колко струват маркуча и иглата, няма да стане, подчерта Петър Москов. Затова според него трябва да бъдат договаряни само заплатите на лекарите и сестрите, но не и консумативите, за които трябвало да е ясно каква е цената – според това за коя болница става въпрос.

На въпрос какъв процент от клиничната пътека отива за заплатата на лекаря, Москов отговори, че анализът още не бил завършен, но не повече от 30% било реален, нужен и задължителен разход от това, което е нужно за лечението на определена патология. Заради количествените фактори страда качеството, обобщи здравният министър в оставка, визирайки, че болниците печелят от повечето пациенти по клинични пътеки. Против съм да има увеличение „някъде за нещо” на болнична помощ. Това е първото правителство, което финансира доболничната помощ, даде пример Москов.

Попитан защо НЗОК не уведомява пациентите, ако например личният им лекар прекрати практика поради някакви причини, здравният министър в оставка отговори, че ключът бил в електронното здравеопазване. Той припомни, че съдът на първа инстанция е спрял пръстовия идентификатор и че за две седмици в началото на ноември били спестени 15 млн. лева.

През следващата година фармацевтичната индустрия ще върне в системата 137 млн. лева, каза още Москов. Сега има централизирана обществена поръчка за лекарствата във всички 148 болници – явен електронен търг, чиста прозрачна система, която доведе в скандинавските държави до 20% намаление на лекарствата. Същото трябва да се случи с медицинските изделия, смята Москов, който неглижира факта, че медицинско изделие във Франция е до четири пъти по-евтино от същото в България, което доказва практиката на Фонда за лечение на деца в чужбина - това било рядко. Фондът се беше превърнал в канал за доставка на медицински изделия за пациенти, подчерта Москов, който обясни, че скоро делото щяло да влезе в съда и той още две седмици щял да слуша небивалици. Какво ще кажете, ако Фондът е плащал на определени фирми да се настаняват пациенти на определени места в клиниката, попита Петър Москов. Ако упрекът е, че за 2 години не сме направили всичко, което е трябвало да бъде направено за 20 години, приемам го, заяви здравният министър.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес