Лечението за менингококова инфекция е строго разписано и си има правила – с пеницилин. Антибиотиците ги има и в най-малката болница и в по-големите болници, но бързината е ключова за менингококовата инфекция. Родителите трябва да взимат разумно и информирано решение. Toва заяви инфекционистът проф. Георги Попов пред bTV за разпространението на менингококовата инфекция. Още: Ако си купим ваксина сами: От понеделник имунизират срещу менингококова инфекция
Проф. Попов обясни, че адекватното поведение за менингокока е бързината. За менингококовата болест трябва да има бърза реакция за симптомите, бърза хоспитализация, бърза диагностика и лечение, посочи той. Има случаи, в които веднага трябва да се започне лечение и едно отлагане и транспортиране на болница, е ненужно, посъветва проф. Попов.
Той не е привърженик на задължителната и строга имунизация срещу менингокок. Няма универсална ваксина, която да покрие всички серогрупи на заболяването, уточни инфекционистът.
Още: Ангел Кунчев не вижда смисъл за масова имунизация при 5 случая на менингокок
Проф. Георги Попов посочи, че менингокока е характерен за есента, зимата и пролетта, като през лятото ще изчезне. „Паника няма за това заболяване“, посъветва той.
Какви са симптомите?
Менингоковата инфекция проявява симптоми на тежко протичане и включва повишена температура, силно главоболие, скованост на врата, гадене и повръщане, чувствителност към светлина, объркване или променено умствено състояние, обрив (червен или виолетов), който не избледнява при натиск.
Още: От днес: Започва ваксиниране срещу менингококова инфекция
Специалистите напомнят, че не при всички хора бактерията предизвиква сериозно заболяване - при някои симптомите са леки, много могат да са носители, без изобщо да имат оплаквания. Заразяването може да стане при близък контакт, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст. Срещу заболяването има ваксина, но тя не е част от задължителния календар и много родители не са информирани за нея.
Припомняме, че 11-месечно бебе почина от болестта, въпреки усилията на лекарите от детската болница "Проф. Иван Митев". Детето било прието в Инфекциозна болница в понеделник с висока температура и повръщане, след което било транспортирано до Педиатрията.
Първата жертва на тази инфекция е мъж от Ямбол, който постъпил в тежко състояние в болницата в Първомай. Там издъхнал. Общо десет са случаите на заразяване от началото на 2025 г.
Още: Директорът на Столичната педиатрия с добри новини за детето с менингококова инфекция