Учените все още не са стигнали до категорично заключение дали витамин Д трябва да се приема ежедневно. Но въпреки това, привържениците на здравословния начин на живот са категорични, че този витамин е жизненонеобходим и за неговото набавяне не трябва да разчитаме само на слънцето и храната, но и на хранителни добавки.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
В случая е важно как точно го приемаме, за да извлечем максимална полза от него.
Витамин Д е открит през 1922 г. и първоначално се разглежда като обикновен витамин. Но към днешна дата той се счита за провитамин, защото задължително преминава през няколко етапа на биохимични трансформации, за да се активира в организма ни.
КАК СЕ ОТРАЗЯВА НА ТЯЛОТО ДЕФИЦИТЪТ НА ВИТАМИН Б12
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Уникалността му се крие във факта, че той попада в организма ни не само с храната, но също така се произвежда от тялото, когато е изложено на слънчева светлина. Това затруднява разработването на препоръки за приемането му като добавка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Общото име за витамин Д е калциферол и включва две форми - D2 и D3.
Получаваме D2 само с храна, а D3 се произвежда под въздействието на слънчевите лъчи и храната. И двете форми са еднакви по отношение на своята ефективност.
Но какво точно прави тази витамин толкова важен за нашето здраве?
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
С цел удължаване продължителността на живота и запазване здравето на мозъка е необходимо поддържането на здравословни нива на витамин Д в кръвта.
Счита, че главната му роля е да поддържа калциевата и костната хомеостаза. При липсата му, децата развиват рахит, а възрастните - остеопороза.
Въпреки че проблемите с костите и мускулите са достатъчно основание, за да започнем да приемаме витамин Д и да поддържаме нивата му нормални, ползите от него не се изчерпват до тук.
Той се грижи за поддържане на имунната система в оптимално състояние, защитава от инфекции, играе ролята на невропротектор, участва в растежа и развитието на нервните клетки и невроните. Установено е, че може да предотврати болестта на Алцхаймер и други когнитивни увреждания, свързани с възрастта.
Известно е, че витамин Д намалява общото възпаление, което е от решаващо значение при хронични заболявания с възпалителен характер.
Съществуват и твърдения, че витамин Д предпазва от рак и сърдечно-съдови заболявания. Но учените не изключват възможността дори и при запълване на дефицита му, тези заболявания все пак да се проявят.
Най-важното е да сме наясно с нивата на витамин Д в тялото ни. Това се установява чрез кръвни изследвания. Ниво от 30-100 ng / ml се счита за нормално.
Според резултатите от кръвното изследване се определя дозата за ежедневен прием.
За безопасна се приема дозата от 1000 IU всеки ден. Препоръчва се веднъж годишно да изследвате нивата си на витамин Д и съответно след консултация със специалист, препоръчваната доза да се коригира.