Отказът от месо може да доведе до здравословни проблеми. Това заяви диетологът Олга Чунтова.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Тя отбеляза, че когато се откажем от животинските протеини, в организма ни спират да постъпват важни елементи, като витамини D и B12, които увеличават риска от инсулт, както и омега-3 мастни киселини, креатин, холестерол, йод, фосфор и калций, предава БГНЕС.
"Всичко това води до хормонални смущения. Косата, ноктите, костите и репродуктивната функция страдат. Изключването на животински протеини също увеличава риска от развитие на анемия. Когато животинските продукти са изключени от храната, растителният протеин не може нито да замени животинските протеини в състава на аминокиселините, нито да бъде асимилиран", каза говорителката.
Специалистът добави, че хората, които се отказват от месото, не трябва да пият прекалено много кафе и чай. И двете напитки могат да попречат на усвояването на желязото. За да се нормализира този процес, трябва да се консумират храни, съдържащи аскорбинова киселина. В храната трябва да се включат и водорасли, семена от чиа, орехи, яйца и ленено семе - тези храни бързо компенсират недостига на полиненаситени мастни киселини.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Цинкът може да се набави от ядките и бобовите растения, а аминокиселините - от млечните продукти. Маковото семе, сусамът, бадемите, младата коприва и шипката могат да помогнат за повишаване на съдържанието на калций.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар