Този заместител на захарта увеличава глада и е по-вреден от бялата захар

09 април 2025, 13:31 часа

Заместителите на захарта обикновено са считани за по-здравословна алтернатива на познатата ни бяла захар. Но оказва се, че това правило има изключение. Един заместител на захарта увеличава глада, вместо да ви помогне да отслабнете. Ново проучване установи, че популярен подсладител е по-лош за мозъка от захарта: кара ви постоянно да изпитвате глад.

Да се ​​откажете от захарта, за да отслабнете и в крайна сметка да качите още повече килограми е възможно, ако разчитате на изкуствени подсладители. Разбира се, производителите обещават, че такива заместители на захарта имат минимум калории. Но учени от Института за изследване на диабета и затлъстяването към Университета на Южна Калифорния проведоха проучване и установиха как сукралозата стимулира апетита.

Вреда от сукралозата

Сукралоза (известна като Е955) – тя е популярен подсладител с нулево съдържание на калории, който се добавя към диетични газирани напитки и сокове, сосове и сиропи с надпис „без захар“. Съдържа се още в дъвки, протеинови блокчета и прахове, диетични бонбони и много други. Чрез консумацията на такива продукти хората се надяват да отслабнат, но теглото им често остава същото и дори се увеличава.

Как да заменим захарта? 7 страхотни алтернативи за сладки изкушения 

В проучването са участвали 75 доброволци на възраст от 18 до 35 години. Теглото на участниците е било вариращо. Някои са били с нормално тегло, други с наднормено тегло, а трети страдали от затлъстяване. На доброволците на случаен принцип е дадена една от трите напитки, съдържащи сукралоза, захароза (трапезна захар) или обикновена вода. В същото време напитките със сукралоза и захароза били избрани така че да са сходни по сладост.

Преди да изпият напитките и два пъти след това, всички участници са били подложени на ядрено-магнитен резонанс за измерване на мозъчния кръвоток. Учените са наблюдавали най-вече хипоталамуса, областта от мозъка, която контролира глада.

Знаете ли как се карамелизира захар с масло 

Освен това на участниците са измерени нивата на глюкоза, инсулин и глюкагоноподобен пептид-1 (накратко GLP-1) – хормон, отделян в червата след хранене, който взаимодейства с рецепторите в мозъка и предизвиква усещане за ситост. Освен това доброволците били помолени от време на време да оценят глада си по скала.

Експериментът показва: Сукралозата повишава сигналите за глад в мозъка повече от подсладените със захар напитки или обикновената вода. А самите участници признали, че се чувстват значително по-гладни след като пият сладката диетична напитка, отколкото след като пият вода със захар. Сукралозата е повишила апетита им с близо 20% в сравнение със захарозата.

„Ние показваме, че консумацията на сукралоза, в сравнение със захарозата, стимулира кръвния поток на хипоталамуса и по-силен отговор на глада“, се казва в проучването, публикувано в списанието 

Освен това учените установили, чесукралозата укрепва връзките с други части на мозъка, отговорни за контролирането на мотивацията и обработката на сигналите за глад.  

Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес