"Никога няма да приемем, че сме българи": Албански съд решава българо-македонски спор

10 април 2025, 14:20 часа • 1201 | прочитания

Доста емоционален и напрегнат българо-македонски спор се е провел в албански съд, научаваме от публикация на македонската медия МКД. В спора са участвали представители на фондация "Българска памет" и партията на македонците в Албания - Макдонски алианс за европейска интеграция МАЕИ). Причината за делото е недоволството на българската организация срещу обвиненията към нея от страна на македонската партия в Албания. Припомняме, че организацията на Милен Врабевски беше обвинена в "корумпиране на албански служители с цел асимилиране на македонци", както и за участие в създаването на "престъпна група, свързана с бизнеса с български паспорти, издаване на фалшиви удостоверения и влияние върху населението преброяване в Албания“.

Нещо повече - през януари тази година МАЕИ поиска от държавното ръководство и международните институции забрана на дейността на фондацията. ОЩЕ: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация

Поведението на македонската партия е обяснимо. Всичко започва с признаването на българско малцинство в Албания, което се случи през есента на 2017 година и беше исторически успех за страната ни. Тогава новината за признаването на българското малцинство в Албания срещна голямо недоволство от страна на Скопие, тъй като от години Северна Македония оперира на територията на Албания, приобщавайки българската общност към броя на своето, официално признато малцинство. Освен това - Скопие е особено активно в опитите да убеди българите в Албания, че са македонци, развивайки дейността на различни организации и пропагандни кампании.

Явно за това дейността на фондация "Българска памет" не се е понравила на македонската партия в Тирана, която очевидно защитава и интересите на Скопие на албанска територия. 

Снимка: Фондация "Българска памет"

Скандалът пред албанския съд

Делото е инициирано от юристите на фондация "Българска памет", които считат, че са наклеветени от МАЕИ и настояват за обезщетение в размер на 10 000 евро и публично извинение от страна на въпросната партия, пише още МКД. Също така от българската фондация увериха, че тя е благотворителна и помага чрез дарения, без асимилационни цели.

Всъщност става ясно, че скандалът пред албанския съд спретнал председателят на МАЕИ Васил Стерьовски, който изтъкнал, че българската фондация, макар и да се представя като благотворителна, всъщност е „инструмент на българската държава за асимилация на македонското малцинство в Албания“. Според него всички дейности на фондацията в страната се осъществяват в "тясна координация с българското правителство, българското Министерство на външните работи и българското посолство в Тирана".

Все пак съдията по делото Гентиана Шуколари е опитала дали има възможност за споразумение между страните. В тази връзка адвокатите на българската фондация са изразили принципната си готовност за постигане на споразумение, при условие че MАЕИ публично се извини и спре да отправя публични обвинения.

Това обаче разлютило Стерьовски, който остро отговорил: "Ние сме македонци и никога няма да приемем, че сме българи", като добавил, че този иск оказва натиск върху единствения политически субект, борещ се за правата и идентичността на македонците в Албания.

Изслушванията пред съда са продължили в напрегната атмосфера, с изразени емоции и повиш тон, след което съдия Шуколари е насрочила следващото заседание за 26 май. ОЩЕ: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес