Прекратяват дългосрочните договори за руски газ: Европейската комисия е готова с проект

15 април 2025, 13:25 часа • 13551 | прочитания

Европейската комисия (ЕК) проучва правни възможности, които биха позволили на европейските компании да развалят дългосрочни договори за руски газ, без да плащат солидни неустойки на Москва. За целта ЕК проучва договорите и възможността за обявяване на "форсмажорни обстоятелства", което би позволило на вносителите да излязат от задълженията си, без да плащат допълнителни такси, съобщиха пред "Файненшъл таймс" трима европейски служители, запознати с плана.

Без руски газ

Този ход е в унисон с борбата на ЕС "да се отвърже" от руската енергия и да лиши Кремъл от приходи за войната му в Украйна. Газът на Москва сега съставлява едва 11% от тръбопроводните доставки за единния блок, в сравнение с почти 40% през 2022 г., но обемите на руския втечнен природен газ (LNG) се увеличиха бързо през последните три години, отбеляза финансово издание.

Още: Руският газ пак нахлува в Европа с помощта на Тръмп: Кремъл действа за мечтата си

Юристи на Комисията проучват правни възможности като част от пътната карта за това как блокът ще се отърве от руските изкопаеми горива до 2027 г. От ЕК отказаха коментар на информацията на "Файненшъл таймс".

Планът на ЕК идва в критичен момент за съюза, тъй като той също така се опитва да представи на САЩ енергийна сделка в опит да се намери решение на проблема с тарифния режим на президента Доналд Тръмп.

САЩ вече са най-големият доставчик

САЩ вече са най-големият доставчик на втечнен природен газ за ЕС и се разглеждат като очевиден заместител на всяко по-нататъшно намаляване на руското гориво.

ЕС е платил на Русия за нефт и газ 21,9 млрд. евро между февруари 2024 г. и февруари 2025 г., според Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.

За разлика от руските въглища газът не беше обект на забрана за внос, докато в същото време ЕС забрани около 90% от вноса на петрол от Москва. Вносът на руски природен обаче се е увеличил с около 60 процента през последните три години, но общият износ на руски газ за блока все още е най-нисък от 2022 г.

Пътната карта, която първоначално трябваше да бъде публикувана през март, беше отложена отчасти поради опасения, че всяко последващо законодателство ще бъде блокирано от Унгария и Словакия, които сега формират по-голямата част от оставащите в ЕС доставки на руски газ по тръбопроводи.

Проруското правителство на Унгария заплаши, че ще отхвърли газовите санкции, които се нуждаят от единодушно одобрение от 27-те държави членки на ЕС.

Турция, Унгария и Словакия получиха поредна отсрочка за руския газ

Пътната карта също така беше отложена поради дискусии за бъдещето на тръбопровода "Северен поток", свързващ Германия и Русия, които бяха възобновени на фона на усилията на САЩ да намерят сближаване за прекратяване на войната в Украйна, и включването на закупуването на газ в търговските преговори с администрацията на Тръмп.

"Това е бъркотия. Как се вписват САЩ във всичко това? Как да диверсифицираме?", каза неназован европейски дипломат.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обаче посочи пред "Файненшъл таймс", че планът трябва да бъде публикуван след "три до четири седмици".

Сложността за юристите на ЕК е, че договорите са тайни и обикновено се различават. Използването на войната в Украйна като "форсмажорни обстоятелства" може да не е достатъчно от правна гледна точка, каза служител от ЕС.

Пристанищата на Франция, Испания и Белгия са основните центрове за внос на руски LNG. Московският завод Yamal LNG все още има договори с някои от най-големите енергийни компании в ЕС, включително с Shell и Naturgy, отбелязва "Файненшъл таймс".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес