Кабинетът "Желязков" е предложил да бъде отложено въвеждането на либерализация на пазара на дребно за битовите потребители, като тази стъпка се предприеме на по-късен етап — тогава, когато бъдат налични ефективни механизми за защита на българските домакинства. Без такива мерки, потребителите биха били изложени на цялата нестабилност на пазара. Това съобщи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на брифинг в Министерския съвет.
Припомняме, че либерализация да влезе в сила от 1 юли 2024 г., но с подкрепата на ГЕРБ, ДПС, "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" бе гласувано отлагане с една година.
"Либерализация на пазара на електроенергия за бита в този момент е екстремен риск. Не е правена кампания. Няма механизъм как най-уязвимите потребители да бъдат подпомагани", заяви Дончев на специален брифинг, ден след като правителството изпрати предложения за промени в Плана за възстановяване към Европейската комисия. Още: Предлагат ново отлагане за либерализацията на цената на тока за бита
Той потвърди, че се водят преговори с Комисията за премахване на този ангажимент от плана, като изрично подчерта, че либерализацията няма да бъде въведена и от средата на 2025 г., въпреки настоящата законодателна уредба.
В сряда кабинетът е изпратил предложенията си за промени в плана, които включват и отпадане на шест проекта, за които се счита, че няма да могат да бъдат реализирани до средата на 2026 г. Общата им стойност е 1.020 млрд. лв., макар че в края на март самият Дончев посочи, че проблемните проекти са осем. Пълен списък е публикуван на официалния сайт на Плана за възстановяване.
Освен това е редуцирано финансирането на още 11 проекта, тъй като има риск те също да не бъдат изпълнени в срок. Вицепремиерът допълни, че още десет проекта остават рискови. За сметка на това, други проекти ще получат по-голямо финансиране. Още: В Бюджет 2025 е предвидена подготовка за либерализиране цената на битовия ток
"Тече процес по намаляване бюджета на инвестиции за сметка на такива, които имат всички шансове да се изпълнят", обясни Дончев.
Прогноза за второто плащане по ПВУ
Според Дончев, България ще се откаже от вече подаденото преди почти две години искане за второ плащане и ще внесе ново, след приключване на преговорите с Европейската комисия относно промените в плана. Очаква се това да се случи в рамките на две седмици.
Ако всичко върви по план, второто плащане в размер на около 1.3 млрд. лв. може да бъде получено в "ранната есен", прогнозира вицепремиерът. Това е поредна нова прогноза, след като първоначално той заяви, че страната може да не получи почти нищо по механизма, след което увери, че ще се направи всичко възможно средствата да бъдат спасени, а в края на март посочи юни като възможен срок. Още: Икономическият и социален съвет препоръчва мерки за битовите потребители на ток
Днес Дончев допълни, че правителството ще се стреми да осигури и трето плащане до края на годината.