Тази суперхрана укрепва имунитета и сърцето. Амарантът е не само вкусен, но и изключително здравословен продукт. Зърнената култура може да подобри вашето здраве и да помогне в борбата с различни заболявания. Това съобщава руският диетолог д-р Наталия Самойленко и препоръчва да консумирате тази суперхрана всеки ден.
Полезни свойства на амаранта
Амарантът е псевдозърнена култура. Не съдържа глутен и може да се консумира цял, натрошен или като брашно.
Консумацията му намалява възпалението. Според експерта семената на амаранта съдържат фенолни киселини, флавоноиди и каротеноиди, които помагат в борбата със стареенето на клетките и намаляват риска от развитие на хронични заболявания.
Лекар: Това са най-полезните храни за имунитета през пролетта
Освен това, поради съдържанието на желязо и други микроелементи, амарантът поддържа здравето на имунната система.
Поради високото си съдържание на фибри и фитостероли, амарантът може да помогне за понижаване на нивата на холестерола.
Амарантът съдържа пептиди и протеини, които помагат за понижаване на кръвното налягане чрез отпускане на кръвоносните съдове. Редовната консумация на амарант може да помогне за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.
Също така той подобрява състоянието на стомашно-чревния тракт. Семената на амаранта съдържат както разтворими, така и неразтворими фибри. Това улеснява процеса на дефекация и поддържа здравето на стомашно-чревния тракт.
Амарантът също така съдържа витамини от група В, витамин Е, желязо, магнезий, калций, фосфор и калий, които спомагат за здрави кости, сърце и нервна система. Съдържа и висококачествен растителен протеин, важен за растежа и възстановяването на телесните тъкани.
Под каква форма може да се консумира амарантът?
Амарантът може да се намери в различни форми, което му позволява да се използва в различни ястия. Ето основните опции:
Най-разпространеният вариант е приготвянето на каша. Амарантът може да се добавя към супи, салати.
Брашно от амарант - идеално е за приготвяне на безглутенови тестени изделия, добавяне към тесто или приготвяне на панировка.
Семена - могат да се консумират покълнали или да се добавят към салати, кисело мляко, мюсли.
Масло - използва се за дресинг на салати или за козметични цели.
Инстантни зърнени храни - готови за консумация, често използвани за приготвяне на закуски, мюсли или като добавка към кисело мляко.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Преди промяна на диетата задължително се консултирайте със специалист за противопоказания и странични ефекти!