Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За кого чаят не е полезен

31 август 2020, 21:49 часа

Ако сте си мислили, че всеки човек може да пие чай, то сте в дълбока грешка. Макар отварата от билки да е изключително полезна, при някои хора може да обостри или направо да влоши определени заболявания, предаде БГНЕС.

Още: Здравен съвет за деня, 24 декември: Лекар: По 1 лъжица на ден от тази подправка сваля захарта и топи мазнините

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове и зеленчуци заместват добавките с витамини, здравен съвет за деня, 24 декември

Според руската диетоложка Аида Киримова има ползи и опасности от пиенето на всеки вид чай, а и е твърде погрешно да се разделят сортовете чай само на черен и зелен. Всяка билка или комбинация от билки може има собствени характеристики.

Така например, според Каримова най-безопасният вид чай е "улун". Той съдържа много витамини, подобрява метаболизма, подпомага отслабването, и помага за изграждането на мускули. Но дори той, който се смята за най-безвреден, не трябва да бъде консумиран от хора с язва на храносмилателната система и гастрит.

При язва и гастрит, обаче, се препоръчва пиенето на друг вид чай - "пуер", отбелязва лекарят. Само този специфичен чай не повишава стомашната киселинност. Иначе, "пуер" помага при киселини, отравяния, колит, и има тонизиращи свойства. Обаче има и своите противопоказания - не трябва да се консумира при висока температура, глаукома, хипертония, уролитиаза /бъбречно-каменна болест - бел. ред./, атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания, бъбречни заболявания, както и от бременни жени и от деца под тригодишна възраст. Диетоложката съветва и приготвянето на чая "пуер" да не продължава по-дълго от препоръчаното време, защото може да стане опасен за здравето.

Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола

Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина

Традициите за производство на този вид чай са на повече от 800 години в Китай. Напитката се получава от чаени растения с необичайно големи листа, чиято височина надхвърля 30 метра. Първоначално зелени чайове от пролетната реколта се обработват на пара заедно със специални гъбични култури, след което се пресоват на малки формички. След това чайовете в тази им форма се складират на хладно за няколко месеца, дори години.

Червеният чай (най-често от хибискус) също има както полезни, така и вредни свойства. При правилен прием нормализира метаболизма и подобрява имунитета. Но хибискусът не трябва да се консумира от хора с язва на стомаха и дванадесетопръстника, умерена и тежка атеросклероза, и при безсъние. Също така червеният чай може да бъде вреден, ако не бъде спазен температурният режим при приготвянето му - твърде горещата напитка от хибискус разрушава тъканите на лигавицата, а студеният чай пък провокира производството на слуз в стомашно-чревния тракт. Така че чаят от хибискус може да се пие само приятно топъл - ако е горещ, може да предизвика мигрена и раздразнителност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес