Нови изследвания показват, че дори след като са напълно угасени, фасовете от цигарите продължават да отделят във въздуха 14% от никотина, който "произвежда" горяща цигара, предаде БГНЕС.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Анализ на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), публикуван в сп. International Journal of Indoor Environment and Health, показва, че високи концентрации на никотин и триацетин - пластификатор в цигарените филтри - все още могат да бъдат открити във въздуха в затворени помещения около изгасени фасове дори 5 дни по-късно.
"Бях абсолютно изненадан.Броят на вредните вещества се оказа значителен и пълните с угарки пепелници в автомобили и затворени помещения продължават да са опасни за хората", заяви специалистът по околна среда Дъстин Поппендик от Националния институт за стандарти и технологии в САЩ (NIST).
"Излъчената във въздуха на затворено помещение никотинова маса от угарка след 5 дни може да бъде сравнима с никотиновата маса, излъчвана чрез издишвания цигарен дим при изпушване на цяла цигара”, заключават авторите на изследването
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
"Може да си мислите, че след като никога не пушете в колата си, когато возите децата си, вие ги защитавате. Но ако пепелникът в горещото купе на автомобила ви е пълен с угарки, които отделят вредни химикали, интоксикацията е налице", твърди Поппендик.